Експерти з екології, обласна та громадська влада, науковці — усі зібрались, щоб обговорити майбутнє українських Карпат. А саме — будівництво курортного комплексу Свидовець.
Місцеві народні обранці виступають за зведення цього проекту. Адже це позитивно вплине на економіку регіону, допоможе наповнити бюджет, тим самим — підняти рівень життя людей.
Громади звернулися до обласної адміністрації та попросили делегувати на них повноваження бути замовниками проекту, адже так на місці контролюватимуть процес.
Зокрема, голова Ясінянської громади Андрій Делятинчук зазначає, що на території є все необхідне для запровадження комплексу.
— Я вважаю, що сам Бог нам велів тут займатися туризмом. Адже в нас є те, чого немає в інших. У нас є найбільші вершини українських Карпат, дивовижні гори й полонини, неймовірної чистоти озера й водоспади, початок річки Тиса і багато красивих різних краєвидів, шляхом яких ми мали б розвивати туризм, розвивати громаду, — наголосив він.
Водночас є побоювання щодо екологічної складової. Скептики кажуть, що це може негативно вплинути на навколишнє середовище регіону. Втім, експерти переконують у зворотному. Архітектор Рахівського району Олександр Боднарчук каже:
Територія вершин та полонин не забудовуватиметься готелями. Лише на підніжжі розташовуватимуться готелі. Це і для логістики, і для того, щоб не навантажувати екосистему.
Реалізація подібних проектів навпаки може зменшити негативний вплив на природу — це зауважують деякі науковці. Адже треба буде відмовитись від суцільної вирубки лісу. А також це призведе до розв’язання інших екологічних проблем: утилізації відходів, створення водоочисних споруд.
На заході не були присутні противники зведення туристичного комплексу, хоча їх запрошували. На думку представників круглого столу, вони, можливо, недостатньо поінформовані та не мають, що протиставити експертній думці.
Утім, планується організувати подібні дискусії надалі. Адже після війни стоятиме виклик економічної розбудови, про що подбати треба вже сьогодні.
В українських Карпатах панує суворий клімат, є обмежені можливості для виробництва та проблема з розміщенням підприємств, логістики та інфраструктури. Практично відсутні родючі землі, на яких можна займатися сільським господарством.
Через це бюджети — мізерні, слабо розвинені соціальна сфера, медицина, заклади культури, освіти, погані дороги. Це впливає на те, що 60% людей їздять на заробітки. Тому курортна справа може допомогти у розвитку регіонів та створити комфортні умови для місцевих мешканців.
Згідно з проектами, під розвиток планованих туристичних об’єктів вирубуватиметься лише 6% об’ємів від щорічних рубок лісозаготівельними підприємствами на проектованій території. Туристичний бізнес зацікавлений у збереженні довкілля.
Якщо ти хочеш відвідати Карпати та насолодитися краєвидами, що перехоплюють подих, варто знати, куди йти. Раніше ми розповідали про найвищі гори України та як піднятися на вершини.
А ще у Вікон є свій Telegram-канал. Підписуйся, аби не пропустити найцікавіше!