“Нація, яка краде блендери, ніколи не переможе націю, яка читає” — це слова української блогерки та популяризаторки читання Емми Антонюк, які вдало описують те, що відбувається. З початку повномасштабної війни українці стали більше читати.
Це не може не радувати! Хтось шукає у книгах відповіді на свої запитання, хтось таким чином тікає від тривоги в інші світи, хтось може розслабитися і не думати про погане завдяки книжкам.
У будь-якому разі, те, що українці читають більше — чудово. Вікна-новини дізналися, як читання впливає на наш емоційний стан, чи може воно допомогти долати стрес, що читають українці і як живе зараз наш книжковий ринок.
Січневі результати опитування Gradus Research свідчать, що для українців читання книг є одним зі способів подолання стресу та знервованості. І за останні два роки частка людей, які читають, аби зменшити стрес, збільшилася на 4%. Це позитивна тенденція. Українці все більш стають нацією, яка читає.
Крім читання, популярними варіантами боротьби зі стресом та знервованістю стали: сидіння в Інтернеті, перегляд телевізора/фільмів/серіалів, спілкування з друзями та родиною, прослуховування музики тощо.
Про те, що українці справді більше читають, свідчать і такі факти:
Крім того, 54% українців віддають перевагу книжкам рідною мовою. Про це йдеться у дослідженні Українського інституту книги спільно з ГО Форум видавців та Info Sapiens.
17% українців, станом на осінь 2023 року, читали щодня. Це вдвічі більше, ніж, наприклад, у 2020 році. Цікавими тенденціями є зменшення популярності друкованих книг на противагу електронних та аудіо.
Фото: Unsplash
Видавництво Vivat поділилося з Вікнами, що зараз найбільше читають і купують українці. За продажами переважає перекладна література — близько 74%.
І додають, ринок української книжки невпинно росте, що свідчить про інтерес українців до власної літератури.
З початку війни обсяги продажів у видавництва зросли. Ріст у показниках за кількістю проданих примірників видань склав 31%. Якщо ж брати ріст у грошовому еквіваленті, то це близько 44%.
До п’ятірки найпопулярніших іноземних авторів у Vivat увійшли:
А до п’ятірки найпопулярніших українських авторів у Vivat увійшли:
Серед причин, чому українці не купують книги, називають відсутність потреби (42%) — з поясненням, що вдома є багато непрочитаних книг чи в родині більше ніхто не читає.
Другою найрозповсюдженішою причиною є брак коштів — 28% опитаних зазначили, що їм не вистачає коштів, аби купувати книжки, що вони є дорогими.
Жителі невеликих міст та сіл кажуть, не купують друковані книжки, бо часто в їхніх містах немає книгарень. Тому вони частіше віддають перевагу електронним варіантам.
Однак ціна на книги в Україні, попри суттєве здорожчання за останні роки, все одно лишається меншою, порівняно з цінами за кордоном.
— Обсяги продажів збільшуються через зростання середнього чеку зокрема: з 200-300 грн у 2021-му він зріс до 400-500 грн у 2023-му. Збільшилась середня вартість видання. Але книжка в Україні все одно залишається дешевшою, ніж в інших країнах, — розповідала директорка зі стратегічного розвитку Книгарні Є Лариса Гужвинська.
Тут важливо додати, що мають значення співвідношення зарплати країн та цін на книгу. В Україні станом на квітень 2024 мінімальна зарплата становить 8 тис. грн (близько $205). А середня ціна нової книги у книжковому магазині — близько 250 грн (близько $7-8).
До прикладу, мінімальна зарплата у сусідній Польщі становить 3 222 злотих (це близько 27 611 грн чи $708). А середня вартість книжки — 35 злотих (це близько 350 грн чи $9).
Якщо рахувати доволі умовно, на мінімальну зарплату у Польщі можна придбати 78 книг середньої вартості, а в Україні на мінімальну зарплату — близько 25 таких.
А що кажуть дослідники про вплив читання на ментальне та фізичне здоров’я? За матеріалами Південноафриканського коледжу прикладної психології (SACAP), читання художньої літератури підвищує емпатію, впливає на сприйняття соціального досвіду.
Крім цього, читання розвиває гнучке мислення — навички адаптуватися думками та поведінкою до мінливих та різких ситуацій, пошуку вдалих рішень у них.
Тривалий досвід читання віршів і оцінка їх значення може підвищити розумову гнучкість.
Крім цього розвиваються раціональність і креативність. Для розвитку ментального здоров’я краще підходить художня література, науково-популярна ж впливає на наші практичні знання. Американський нейробіолог Грегорі Бернс відстежив різницю у сканах мозку до та після прочитання романів.
Після прочитання роману в учасників дослідження були виявлені нейронні зміни, пов’язані з фізичними відчуттями та руховими системами. Це означає, що наш мозок реагує на хороші прочитані історії та тренує зв’язки та внутрішні функції.
Попри те, що деменція недостатньо досліджена, читання суттєво знижує ризики розумового занепаду — хвороб деменції та Альцгеймера, у літніх людей, які регулярно читають — до 32% нижчий ризик. А ті, хто читають постійно, мають краще відчуття внутрішнього спокою, нижчий рівень стресу, кращий сон та самооцінку ніж ті, хто не читають узагалі.
Психологиня Надія Мартинюк розповіла для Вікон, як читання впливає на наш емоційний стан та навички. Крім впливу на кругозір, розширення словникового запасу та покращення манер мовлення, читання впливає на нашу емоційну складову:
Коли ми читаємо, то не впадаємо в ті емоції, які нас турбують на цей момент. Читання втримує нашу увагу, і емоції не володіють нами. Тому ми можемо швидко зібратися, і бути корисними для себе та інших, — пояснює Надія Мартинюк.
Психологиня додає, читання щодня протягом години тренує мозок та розвиває пам’ять, покращує нашу концентрацію та здатність фокусуватися на важливому.
Якщо тобі не подобаються книжки, які ти прочитав (-ла) за останній час, і здається, що ти не вмієш їх вибирати — не хвилюйся. Знайти “свій” жанр буває нелегко. Спершу подумай, які історії викликають у тебе захват або які фільми подобаються? Поміркуй і про те, чого тобі не вистачає — з інформації, відчуттів.
Залежно від цього розглянь жанри — детективи, фентезі, класика українська чи зарубіжна, поезія, фантастика, комікси, жахи чи трилери, психологія, біографії чи інше.
А ще спробуй підписатися на книжкових блогерів, які детально розповідають про сюжети книг, авторів та роблять огляди. Цікавим рішенням буде прочитати книгу за улюбленим фільмом чи серіалом, якщо така є. Часто буває так, що книги — цікавіші, і мають більше важливих деталей та “пасхалок”, які пропускають в екранізаціях.
Дізнайся, що читають твої друзі та знайомі. Можливо, їхні розповіді про книжки зацікавлять тебе і ти знайдеш улюблену книгу. Також можна доєднатися до книжкового клубу — зараз їхня кількість в Україні збільшилася.
Важлива і атмосфера читання. Створи свій затишний куточок удома чи у дворі, знайди місце, в якому тобі буде комфортно читати та ніхто не відволікатиме.
А ще — якщо сам процес йде складно, спробуй аудіокнигу — можливо, це і є твій ідеальний вихід.
Раніше ми розповідали про сучасних українських письменників.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.