Під час пошуку фільмів чи серіалів на вечір, наш вибір нерідко падає на гостросюжетні стрічки про шахраїв. А ще краще, якщо такі події відбувалися в реальності, а сюжет оповідає про найбільші афери та аферистів десятиліть.
Лише 2022 рік став бумом для таких фільмів: Аферист із Tinder, Вигадана Анна, Вибула (Dropout), що оповідають про реальні історії великого обману дуже багато — серед них також Великий самозванець, Шість ступенів відчуження, Впіймай мене, якщо зможеш, Бути Стенлі Кубриком, Хамелеон, Фіктивний агент та інші.
Чому ж нам так подобається дивитися фільми про аферистів та шахраїв і чи варто тут шукати “подвійне дно” — розбирали у Vogue, розповідаємо й ми.
Існує думка, що одним із факторів інтересу до таких історій є інстинкт самозбереження. Себто, ми радіємо, що ошукали не нас, а героя того чи іншого сюжету. Чи навіть й справжню, іншу людину.
Разом з тим багато людей дивиться фільми, серіали чи програми про реальні злочини з думкою, що так вони зможуть убезпечити себе від шахрайства: переглядають стрічки та знаходять там необхідні для себе знання.
Спостерігачі вважають, що вони підвищують свою обізнаність переглядаючи фільми про аферистів, і це робить їх більш убезпеченими.
Також варто не забувати про притаманне людині почуття радості від того, що біда сталася з кимось іншим. Наприклад, німці позначають це почуття як schadenfreude, що перекладається як злісна радість, тобто викривлене почуття радості через нещастя інших.
Американський психолог Мелвін Дж. Лернер у своїй книзі 1980 року Віра в справедливий світ: фундаментальна омана каже, що людині властиво ділити світ на добру його частину та погану, до якої належать ті й інші люди.
Так ось всі ми прагнемо віри в справедливість та бажання, аби погані речі траплялися лише з поганими людьми. Це також слугує причиною інтересу до таких фільмів та серіалів.
Та проблемою фільмів про аферистів є не сама наявність випадків у реальному житті й навіть не те, що шахраям часто вдається уникнути покарання.
Насправді ж повага та прихильність до головного поганця може дегуманізувати справжню жертву афери.
А ось правильне висвітлення проблеми може допомогти кожному, хто став жертвою афери у житті: один дзвінок чи повідомлення, кілька описаних кроків стануть порятунком для тих, кого таки змогли ошукати.
Якщо ж тебе справді надихають фільми, які зняті на основі реальних подій, але це не про шахраїв — читай у нашому матеріалі, які стрічки можна переглянути.
Підписуйся на наш Telegram та стеж за останніми новинами!
Фото у тексті: IMDb.