Якщо ти фанат тихого полювання, то точно знаєш: знайти білий гриб — це, як відкопати скарб. Стільки ж радості й не менша винагорода. Адже білі гриби — це справжня розкіш кулінарії, багатство смаку та аромату. Як правильно чистити білі гриби перед сушінням, заморожуванням або перед звичайним приготуванням — читай у матеріалі.
Почнемо з того, що гриби на кухню можуть потрапити двома способами: або ти їх зібрав(-ла) сам(-а), або вони — з ринку. В першому випадку ти, скоріш за все, попередньо почистив(-ла) їх у лісі. Досвідчені грибники зазвичай саме так і роблять: знімають з капелюшка гілочки та мох, обрізають ніжку, якщо на ній є пошкодження, викидають поїдені черв’яками частинки.
Так вчинити вкрай корисно, адже вдома після дня у лісі накатує втома, і хочеться скоріше відпочити, а не обробляти відро грибів. Тож візьми собі за звичку приносити їх додому максимально чистими.
Але тут дехто може заперечити: як довести до ладу гриби одразу в лісі, якщо тобі на п’яти наступають інші грибники. Так, у такому випадку доведеться швиденько обдивлятися місцинку, поки на неї не зайшли конкуренти. А чищення лишити до вільніших часів.
Гриби на ринку мають “товарний вигляд”, і єдине, на що потрібно звернути увагу: їхня свіжість та розмір. Занадто великі боровики не такої високої якості, як молоді.
Попередньо перед приготуванням не замочуй. Відмокання у воді пошкодить капелюшок білого гриба та зіпсує смак. До того ж в ньому не міститься жодних небезпечних речовин.
Якщо у тебе багато білих грибів, і ти плануєш заготовити їх на зиму, можеш їх заморозити — ми розповідали, як правильно це зробити. Перед заморожуванням боровики чистять, як зазвичай. До речі, морозити можна й відварені гриби — так вони займатимуть в морозилці менше місця.
Якщо ти плануєш готувати з боровиків юшку чи підливку, ретельно почисть їх, промий у проточній воді. Відварюй приблизно 20-25 хвилин. Готовий бульйон до того, як почнеш закладати в нього будь-які інгредієнти, бажано процідити, бо навіть після ретельного миття може лишитися деякий пісок.
Раніше ми розповідали, як посушити білі гриби — скористайся нашими порадами. Перед сушкою гриби не лише почисть, а й обережно промий та дай воді стекти — готовий продукт для зберігання має бути чистим.
І ще лови лайфхак: сушити гриби можна, порізавши їх тонкими пластівцями. Ці висушені скибочки перемели в порошок, який додавай до будь-яких страв. Навіть пів чайної ложки мелених грибів нададуть рагу чи тушкованій картопельці неймовірного смаку.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.