Однією із найбільш обговорюваних тем серед українців протягом останніх років залишається освіта. А точніше, її якість серед школярів та постійні реформи навчального процесу. Водночас міжнародні дослідження, як от TIMSS, систематично вказували на значні проблеми в якості знань українських дітей.
Редакторка відділу освіти та науки ZN.UA Оксана Онищенко провела дослідження та виявила, що рівень знань та незадоволеність освітою триває набагато довше, аніж пандемія COVID-19 та повномасштабне вторгнення.
Коли ж насправді почала знижуватися якість освіти в Україні та що могло на це впливати — найцікавіше далі у матеріалі.
Навчання в Україні зараз — тема, про яку часто говорять як освітяни, так і звичайні громадяни. Чимало хто помічає падіння якості знань школярів й перекладає відповідальність за це на дистанційне навчання.
МОН України визначає поняття Якість освіти як певний рівень знань і вмінь, розумового, фізичного й морального розвитку, якого досягли випускники освітнього закладу відповідно до запланованих цілей навчання і виховання.
Наразі моніторинг рівня знань українських школярів проводяться за допомогою:
За даними моніторингового дослідження МОН Освіта під час війни, яке провели 2024 року, вчителі молодших класів декларують погіршення знань дітей з таких навчальних предметів, як іноземна мова, українська мова, математика, літературне читання.
— Про погіршення результатів навчання зазначає практично однакова кількість вчителів у селах та містах. 37% вчителів у селах та 36% у містах вказують, що результати учнів/учениць погіршилися з іноземної мови, по 35% з української мови, по 34% з математики, 32% з літературного читання (у містах — 35%), — йдеться у звіті.
Й хоча події, які створили умови для введення дистанційного навчання, дійсно вплинули на процес освіти, однак не стали головною причиною таких показників. Адже результати Зовнішнього Незалежного Оцінювання за 2016-2021 роки свідчать зниження балів випускників шкіл.
За даними дослідження Оксани Онищенко, роками до цього також спостерігалися проблеми в освіті учнів молодшої, середньої та старшої школи.
Наприклад, у 2008 році міжнародне дослідження TIMSS показало, що дві третини четвертокласників не змогли виконати завдання із застосуванням теоретичних знань в реальному житті: порівняння обʼєктів та встановлення звʼязків між предметами.
Pixabay
А 2022 року міжнародне дослідження PISA виявило, що понад 40% школярів в Україні не мають базового рівня математичної й читацької грамотності. Тоді 58% українських учнів досягли базового, другого із шести, рівня математичної грамотності, 32% учнів — третього і вищих.
У галузі математики різниця між Україною і країнами ОЕСР становить приблизно півтора року навчання за стандартами PISA.
Водночас попри те, що проблеми в освіті були помітні раніше, реформування освіти ніколи не змінювало підходу — компетентнісне навчання, особистісно орієнтований підхід.
Раніше у МОН представили концепцію реформи старшої профільної освіти: читай, що може змінитися та чи вплине це на ситуацію з якістю освіти.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.