Мабуть, більшість бачили чайний гриб. Можливо, дідусі та бабусі навіть робили з нього напої. Якщо ти не бачив(-ла) його, то міг (могла) про нього чути.
Чайний гриб має багато корисних властивостей, тому його можна пити чи не щодня. Але є певні застереження щодо вживання цього гриба.
Ми розповімо, що таке чайний гриб та чим він корисний.
Чайний гриб за зовнішнім виглядом нагадує медузу. Зазвичай, його вирощують у банках. Сам організм чайного гриба складається з дріжджових грибів і оцтових бактерій. Але ж чому він тоді називається чайний? Тому що харчується він чайною заваркою.
Бактерії цього гриба можуть вбивати багато різних хвороботворних організмів.
Чайний гриб можна виростити вдома, протягом 6-10 днів в процесі бродіння утворюється слабкоалкогольний напій, який треба злити та кілька разів процідити через марлю. Сам гриб промити та ще раз залити солодким чаєм.
Чайний гриб може знижувати артеріальний тиск, допомагати шлунку переварювати їжу. Також його можна пити, коли турбує нежить чи ангіна. Здатен знижувати рівень холестерину, допомагати тканинам шлунку.
Ще настій чайного гриба має заспокійливу властивість та знижує загальну стомлюваність.
А на основі чайного гриба можуть виготовляти косметичні продукти: маски, тоніки для обличчя. Вони звужують розширені пори, очищують і тонізують шкіру.
Не варто вживати настій чайного гриба, якщо маєш виразку шлунку чи підвищену кислотність.
Крім цього, чайний гриб може погано поєднується з деякими медикаментами, здатний посилювати або послаблювати їхні властивості. Краще відмовитися від чайного гриба, якщо вживаєш антибіотики.
Вікна-новини рекомендують проконсультуватися з лікарем щодо вживання чайного гриба, якщо ти маєш хронічні захворювання чи приймаєш ліки.
З чайного гриба виробляють дуже популярний зараз напій комбуча. Раніше ми розповідали, чим корисна комбуча.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.