Чув(-ла) дзвін, та не знаєш, де він? Ми розповімо, що таке ботулізм та як можна від нього вберегтися.
І якщо раніше це захворювання найчастіше вражало ласунів в’яленої риби та м’яса, то через затоплення Півдня України проблема ботулізму виходить на новий рівень. Підрив росіянами Каховської ГЕС уже спричинив масовий мор риби.
Тож дізнайся більше про ботулізм, аби вберегти себе та своїх рідних.
Ботулізм — це харчове отруєння, зумовлене споживанням продуктів, в яких накопичилися ботулотоксини.
Ботулізм викликають консервовані в домашніх умовах м’ясо та риба. Причиною може стати те, що продукти погано вимили чи неправильно термічно обробили. Ботулізм не має запаху чи смаку, тож навіть консерви, в яких усе гаразд із терміном придатності, можуть бути заражені.
Також ботулізм може виникнути внаслідок споживання в’яленої чи копченої риби та будь-яких виробів з м’яса (ковбаси, шинки тощо).
Дуже мала ймовірність заразитися ботулізмом через рани, так само через грудне молоко матері.
Симптоми ботулізму залежать від кількості токсину, який потрапив до організму людини. Найчастіше вони виникають через 12–24 години після споживання зараженої їжі. Проте хвороба може проявитися значно раніше (через дві години) або значно пізніше (за чотири доби й більше).
— Існує легкий, середній та важкий перебіги хвороби. Легкий може минути непомітно — від діареї один-два рази на добу до слабкості. Середній та важкий передбачають порушення шлунково-кишкового тракту, а надалі може приєднатися неврологічна симптоматика, двоїння та пелена в очах, парез кишківника, — зазначив лікар-інфекціоніст Роман Пономаренко для Фактів ICTV. Здоров’я.
Основні симптоми ботулізму:
За словами інфекціоніста, найперша ознака, коли варто запідозрити ботулізм, — це в’ялість у ногах, тобто людина немовби не може стати на кінцівки.
Людину з підозрою на ботулізм обов’язково треба госпіталізувати, бо саме від ранньої діагностики та правильного лікування залежить життя хворого.
У лікарні, навіть при непідтвердженому діагнозі, проводять промивання шлунку.
Потім у людини беруть кров на аналізи, щоб дізнатися серотип збудника. Також хворому вводять ботулінічний антитоксин.
Насамперед, щоб убезпечити себе від ботулізму, треба готувати продукти в належних умовах. Не купувати домашню консервацію на стихійному ринку та завжди піддавати термічній обробці м’ясо й рибу.
Бактерії ботулізму, які є небезпечними для людини, гинуть під час кип’ятіння за 10–15 хв.
Детальніше з усіма наслідками від підриву та знищення Каховської ГЕС можеш ознайомитися в нашому іншому матеріалі. Експерти припустили, що саме опинилося під загрозою внаслідок катастрофи.