Людина постійно живе в оточенні численних невидимих мікроорганізмів: вірусів, бактерій і грибків. Тому важливо розуміти, що ні від грибкових спор, ні від мікробів, ні від вірусів нікуди не сховатися — вони всюдисущі.
Звичайне погладжування вуличної кішки, відвідування басейну або купання у холодній воді може призвести до появи лишаю, який не так просто лікувати. Чим лікувати лишай у дорослих та дітей — читай в матеріалі.
Дитячий дерматолог Олександра Буртин зазначає, що лишай — це дерматологічне захворювання, яке спричиняється дріжджоподібним грибком роду Malassezia.
Ці мікроорганізми є представниками типової шкірної мікрофлори, трапляються у більшості людей і не викликають розвитку захворювання.
Але під впливом зовнішніх або внутрішніх провокаційних факторів, збудник може трансформуватися з непатогенної форми в патогенну.
За словами лікаря, ефективними є зовнішнє застосування кремів, мазі, розчинів або спреїв. Залежно від віку дитини, площі ураження, давності процесу та інших скарг.
Однак якщо лишай виглядає великим або є інші фактори, які тебе насторожують — варто, щоб дитину оглянув лікар, аби той призначив індивідуальне лікування.
Дерматолог Катерина Юзвак говорить, що у дорослих лишаї частіше зустрічаються у весняно-літній період. Проявляються вони у вигляді округлих плям, які можуть бути дрібними або великими, покриватися висівкоподібними лусочками та зливатись. Найчастіше лишай розташовується на спині, грудях, шиї та верхніх кінцівках.
Грибок Malassezia природно присутній на шкірі кожної людини, але за певних умов хвороба теж може з’явитись. Наприклад:
Зазвичай хвороба протікає безсимптомно, але у деяких людей може бути незначний свербіж, частіше основна скарга — це косметичний дефект. Хвороба не пов’язана з поганою гігієною.
Для діагностики достатньо огляду лікаря. Однак, за словами дерматолога, можна використати пробу Бальцера (при нанесенні йоду уражені ділянки будуть яскравіше забарвлюватись). Лікування різнокольорового лишаю зазвичай включає використання протигрибкових препаратів у вигляді кремів, мазей, які можна купити в аптеках.
Курс лікування може тривати до 2 тижнів, залежно від ступеня висипу. Пероральні протигрибкові препарати використовуються у тих випадках, якщо неефективні місцеві засоби.
Зазвичай після лікування лишай зникає, але можливий рецидив, коли відновлюються умови для розмноження Маласезії. В такому випадку лікування необхідно повторити.
А що робити, якщо сімейний лікар звільнився, читай у матеріалі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.