Весна все ближче, проте питання імунізації від грипу, особливо людей літнього віку, лишається актуальним.
Зокрема, Національний портал з імунізації повідомляє:
Якщо ви не встигли зробити щеплення до початку епідсезону, це все одно варто зробити. Адже навіть перехворівши одним штамом грипу ви лишаєтесь вразливими до інших.
А навіть якщо ви вже знаходитесь в інкубаційному періоді грипу, щеплення не погіршить перебіг захворювання. Ба більше, воно може полегшити його перебіг, спрацювавши як екстрена вакцинація.
У старших людей вищий ризик розвитку ускладнень від грипу, таких як пневмонія, гостре ураження легень, серцево-судинні та хронічні захворювання. З огляду на те, що люди у віці 60+ є головною групою ризику тяжкого перебігу та ускладнень грипу, саме їм передусім рекомендована щорічна вакцинація. Щеплення суттєво знижує ризики для здоров’я у разі зустрічі з вірусом.
Також до групи ризику належать особи з хронічними захворюваннями, медичні працівники та всі, хто контактує з великою кількістю людей.
Поза тим, віруси грипу постійно змінюються, тому кожного року склад вакцини обов’язково оновлюється з урахуванням актуальних штамів. Вчасно зроблене щеплення дозволяє адаптувати імунну систему до наявних загроз.
Далі розглянемо важливі кроки, які потрібно зробити перед та після щеплення.
Часто першим кроком до вакцинації є консультація з сімейним лікарем або терапевтом. Якщо ви маєте сумніви, фахівець надасть рекомендації щодо вакцинації, враховуючи індивідуальні особливості вашого здоров’я. Водночас консультація сімейного лікаря не є обов’язковою умовою для щеплення, а поставити декілька запитань ви завжди зможете й медикам в самому пункті вакцинації.
Аби обрати зручне для вас місце вакцинації, можна скористатися спеціальною формою пошуку Національного порталу з імунізації. Більшість пунктів щеплень знаходяться в амбулаторіях та закладах первинної медико-санітарної допомоги. Крім того, є можливість вакцинуватися в приватних клініках.
На відміну від препаратів проти COVID-19, якими українців забезпечує держава, вакцину проти грипу зазвичай необхідно купувати в аптечній мережі. Перед покупкою краще телефоном або через інтернет переконатися, що необхідна вакцина є в конкретній аптеці.
Водночас нещодавно Україна отримала 12 тисяч доз гуманітарної вакцини проти грипу для людей з груп ризику. Їх уже розподілили по регіонах. Особам у віці 60+ або ж тим, хто працює медиком, вчителем, продавцем тощо, варто звернутися до свого сімейного лікаря або в медзаклад, в якому розташований пункт щеплень, щоб дізнатися про можливість безоплатної вакцинації.
Якщо ж мова про приватні клініки, то там до вартості послуги імунізації проти грипу зазвичай входить також сама вакцина та консультація терапевта. Ціна може відрізнятися у різних закладах.
Нагадуємо, що при транспортуванні вакцини слід дотримуватися температурного режиму. З цією метою в деяких аптеках можна взяти напрокат спеціальний контейнер.
Обов’язково збережіть чек, у якому вказаний час купівлі вакцини.
Наразі в Україні зареєстровано вакцини Джисі Флю квадрівалент, Ваксігрип тетра та Інфлувак тетра, – повідомляє Національний портал з імунізації.
Перед щепленням слід добре поспати, уникати стресу та не вживати алкоголю. Якщо ви приймаєте ліки або маєте особливі медичні стани, проінформуйте про це медичного працівника. Жодних спеціальних діагностичних процедур підготовка до щеплення не передбачає.
Прийдіть до медзакладу на 5-10 хвилин раніше призначеного часу – можливо, перед процедурою доведеться заповнити деякі документи щодо стану вашого здоров’я.
Після вакцинації вас можуть попросити трохи зачекати (зазвичай 15-30 хвилин), щоб переконатися у відсутності побічних реакцій.
Після вакцинації слід спостерігати за своїм станом. Незначні побічні ефекти, на кшталт болю у місці ін’єкції або підвищення температури, є нормальною реакцією організму й переважно минають протягом одного-двох днів.
Водночас з огляду на те, що в людей літнього віку імунна система зазвичай реагує на щеплення менш інтенсивно, побічні реакції зустрічаються у них рідше. Якщо підвищення температури створює надмірний дискомфорт, ви можете проконсультуватися у свого лікаря щодо доцільності прийому жарознижувальних препаратів.
Далі можна почитати як розрізнити грип та COVID-19.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.