В Україні триває епідемічний сезон 2023/2024. Від його початку на ГРВІ перехворіли 2 млн осіб, повідомляє Центр громадського здоров’я МОЗ. Це на 29,8% більше аналогічного періоду сезону 2022/2023 років.
Лише за останній тиждень на ГРВІ захворіли 121 172 осіб. До лікарень госпіталізували 4 744 пацієнтів.
Нагадаємо, що до статистики ГРВІ входить грип, а віднедавна – також COVID-19.
І COVID-19, і грип – це респіраторні захворювання зі схожими симптомами: кашель, нежить, біль у горлі, підвищення температури, головний біль і слабкість.
Обидві хвороби можуть мати різний ступінь тяжкості перебігу – від безсимптомного до вкрай важкого. І COVID-19, і грип потенційно можуть призвести до смерті пацієнта. Найбільше ризикують особи старшого віку та з хронічними захворюваннями.
Однаковим є і спосіб передачі інфекції – через краплі та аерозолі, які виділяє заражений при кашлі, чханні, розмові та навіть просто під час дихання. Вчені також вважають, що інфікуватися можна через контакт із забрудненими поверхнями, якщо потім немитими руками доторкнутися до очей, носа або рота.
Відомі випадки одночасного інфікування грипом і COVID-19.
На сьогодні медики в Україні набагато частіше реєструють COVID-19, ніж грип. Але чи можна відрізнити один недуг від іншого?
Найпевніший спосіб – лабораторний аналіз. Водночас деякі припущення можна зробити ще до звернення в заклад охорони здоров’я. Адже клінічна картина захворювань відрізняється.
Грип зазвичай розпочинається раптово. Часто – з різкого підйому температури. Типовими першими симптомами грипу є сильний головний і м’язовий біль, гарячка та слабкість. Респіраторні симптоми переважно з’являються на наступних етапах захворювання.
Водночас COVID-19 найчастіше маніфестує себе саме респіраторними симптомами – кашлем, нежитю та виділенням слизу, утрудненим диханням. Підвищення температури відбувається пізніше.
Єдиним безпечним та ефективним способом запобігти тяжкому перебігу COVID-19 та грипу є вакцинація.
Якщо вакцинами проти COVID-19 українців безкоштовно забезпечує держава, то препарати від грипу можна придбати в аптечній мережі.
Нагадаємо, що базовий курс вакцинації проти COVID-19 — це три щеплення включно з бустером, який вводять через 5 місяців. Групам ризику, передовсім людям старшого віку, лікарі рекомендують через 6 місяців зробити ще два щеплення, які є сезонними бустерами.
Щеплення від грипу роблять щороку перед початком або під час епідсезону – до травня включно.
Важливо пам’ятати, що щеплення проти COVID-19 не забезпечує імунітету від грипу, і навпаки.
Водночас медичні інструкції не забороняють вакцинуватися від обох хвороб одночасно. Треба лише попросити лікаря ввести препарати в різні руки.
Мати декларацію з сімейними лікарем для вакцинації необов’язково. Послуга також доступна переміщеним особам, незалежно від місця реєстрації.
Пункти щеплень зазвичай розташовані в стаціонарних лікувальних закладах. Їхній актуальний перелік з телефонами та адресами можна знайти на сайті Національного порталу з імунізації.
Також для маломобільних пацієнтів та жителів віддалених містечок та селищ в Україні працюють спеціальні вакцинальні автобуси.
Отримати актуальну інформацію щодо вакцинації проти COVID-19 та грипу можна в сімейного лікаря або в найближчому закладі первинної медико-санітарної допомоги.
До слова, раніше ми публікували інтерв’ю з отцем Ярославом Рохманом про те, чому вакцинація проти COVID-19 та грипу важлива для людини та суспільства.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.