Протягом останніх років чимало людей все частіше відчувають пригнічений настрій та погане самопочуття на тлі важких життєвих випробувань. Лікарі відповідного профілю часто для лікування можуть прописувати антидепресанти.
Дієвість цих ліків доведена й позитивно впливає на стан пацієнта, однак нещодавно науковці зі Школи біологічних наук Університету Монаша в Австралії оприлюднили дослідження, яке показує: компоненти антидепресантів, які не засвоюються людським організмом, потрапляючи у воду негативно впливають на популяцію риб.
Як це повʼязано та що ще розповіли дослідники, переповідаємо найцікавіше тобі далі.
Протягом останніх років науковці досліджували водні обʼєкти по всьому світу й виявляли там залишки компонентів популярних антидепресантів. Про такий факт йдеться у Science Direct. Це пояснюється й тим, що наявні у світі очисні споруди не можуть відфільтрувати такі речі від води.
Ймовірно, речовини туди потрапляють зі стічних вод, адже людський організм не може переробити всі компоненти та вони виходять із тіла із сечею.
— Це означає, що організми у водних шляхах нижче за течією від очисних споруд, ймовірно, купаються в “коктейлі” людських ліків, — пояснюють науковці.
Цей факт сильно занепокоїв дослідників, адже антидепресанти впливають на роботу мозку живих організмів шляхом збільшення рівня гормону серотоніну, який відповідає за відчуття щастя.
У риб серотонін відповідає за розмноження, харчування, розвиток та відчуття стресу.
Для дослідження науковці зібрали 3600 особин риби виду диких гупі у штаті Квінсленд, в Австралії. Зазначається, що раніше у цих водоймах не було виявлено залишків антидепресантів.
Протягом пʼяти років риби в лабораторних умовах піддавалися впливу антидепресантів: в експерименті встигли взяти участь 15 поколінь риби гупі. Групи риби були поділені на три групи за рівнем впливу на них ліків: відсутній, низький та високий.
Як виявили результати дослідження, низький рівень антидепресантів згубно діяв на особин риби. Зокрема, такі представники мали збільшену масу тіла, а також модифікований гоноподій — плавник самців, який використовується для запліднення.
Довші гоноподії сприяють спаровуванню. Тож вплив флуоксетину, здавалося, викликав урівноваження між фізичним і репродуктивним здоров’ям.
Але підтримка стану тіла вимагала забагато ресурсів, риба витрачала більше енергії на вирощування більшого гоноподію, — висновують науковці.
До того ж низький вміст ліків мав сильніший ефект, аніж високий. Дослідники назвали причиною особливості механізму дії антидепресантів такого типу.
Водночас гупі цієї групи мали знижену активність сперматозоїдів. Також було помічено, що після впливу антидепресантів, риба не може коригувати свої реакції, зокрема за обставин, коли вона повинна була ховатися.
Pexels
Таким чином, риба стає легкою здобиччю для хижаків, наголошують науковці. Тепер зусилля науковців будуть націлені на розробку ефективних стратегій захисту.
— Наше дослідження виявило вплив на рибу, який досі недооцінювали та не помічали. Наслідки тривалого впливу таких речовин потребують подальшого дослідження, — наголосили науковці.
Детально про антидепресанти, які вони бувають, кому призначають та чи можна перестати приймати антидепресанти самостійно, ми розповідали в нашому іншому матеріалі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.