Депресія — серйозне захворювання, яке має фатальні наслідки. Тож не можна ігнорувати пригнічений стан, який триває понад два тижні, й інші симптоми депресії. Варто одразу звернутися до лікаря.
В комплексі з терапією медики часто призначають пацієнтам із помірною або важкою депресією антидепресанти. Вони можуть доволі швидко поліпшити загальне самопочуття, однак є одне “але”.
Важливо правильно починати та закінчувати вживання таких препаратів. Адже якщо раптово та несвоєчасно обірвати медикаментозну терапію, є імовірність погіршення самопочуття та побічних ефектів.
Тож читай у матеріалі: які види препаратів існують, як вони працюють, як саме починати терапію антидепресантами, скільки вона має тривати та як правильно її завершувати, щоб зменшити негативні наслідки.
Антидепресанти — це хімічні речовини, які надходять у мозок і покращують психологічний стан людини завдяки своєму складу.
Ці препарати призначені, щоб вилікувати симптоми помірної або важкої депресії. Та приписують їх не лише при цьому захворюванню. Також їх використовують для лікування тривожних станів:
Відчути перший ефект після початку приймання антидепресантів можна вже за перші два тижні. Та важливо не зупинятися, а продовжувати регулярне вживання ліків згідно з настановами лікаря.
Найбільш популярна теорія з виникнення депресії передбачає, що люди, які страждають на цей розлад, мають порушення циркуляції серотоніну.
Тому більшість ліків проти депресії містять речовини, які усувають проблему вивільнення або сприйняття серотоніну нашими рецепторами. Виокремлюють три основних типи медикаментів:
TCA зупиняють серотонін і норадреналін від зв’язування з певними рецепторами нейронів. Зазвичай їх призначають, лише коли інші медикаменти виявилися неефективними.
Вони блокують поглинання серотоніну в нейронах, що підвищує рівень серотоніну в мозку і поліпшує зв’язок між нейронами. Це призводить до покращення настрою.
Крім того, ефект від СІЗЗС є тривалішим та сильнішим за інші препарати. Цього досягають завдяки тому, що у щілині між двома нервовими клітинами затримується більша кількість молекул серотоніну.
Вони блокують реабсорбцію серотоніну і норадреналіну в нейрони мозку, завдяки чому психологічний стан людини покращується.
Важливо, щоб антидепресант підбирав саме лікар, адже самостійне лікування може тільки нашкодити або ж просто не дати результатів. Який саме лікар може виписати такі ліки, читай тут.
Тільки лікар може призначити потрібне дозування, тривалість лікування та відстежувати прогрес, щоб в разі потреби змінити препарат.
Адже жоден антидепресант не є ефективним абсолютно для всіх. А згідно з метааналізом, опублікованим в NIH, майже для 40% людей жоден із препаратів не діє взагалі.
В кожному окремому випадку треба спостерігати за фізичною та психологічною реакцією організму та відповідно до цього корегувати медикаменти, дозування та тривалість. Це під силу тільки профільному спеціалісту.
Також, за дослідженнями, опублікованими у науковому виданні The Lancet, дозування може змінюватися залежно від віку та самого препарату. В деяких випадках треба підвищувати або зменшувати дозу від того, що вказано у рекомендаціях.
Лікар-психіатр Андрій Бондарчук розповів виданню MH4U про загальні рекомендації стосовно початку та закінчення приймання антидепресантів.
Він зазначив, що до початку медикаментозної терапії антидепресантами варто обов’язково обговорити з лікарем усі можливі побічні реакції, щоб знати, до чого готуватися.
Перші два тижні між клітинами головного мозку починає циркулювати забагато серотоніну. Він подразнює багато рецепторів, тож потрібен час, щоб ці рецептори втратили чутливість.
Найчастішими побічними реакціями від застосування антидепресантів є:
Та є спосіб зменшити силу негативних побічних ефектів. На думку лікаря, вираженість побічних дій залежить від того, які дози препарату призначаються пацієнтові на початку терапії.
Андрій Бондарчук порекомендував вводити препарат з малої дози, тоді побічні дії будуть не надто виражені.
Крім того, у перші тижні після початку лікування пацієнтові краще перебувати під пильним спостереженням лікаря та детально розповідати йому не лише про психологічне самопочуття, а й про побічні симптоми, які виникають.
Тоді, щоб полегшити період адаптації організму до медикаментів, лікар може призначити додаткові препарати, наприклад, транквілізатори.
Антидепресанти допомагають повернути людині якість життя, досягти стійкої ремісії, яка знижує вірогідність повторних епізодів депресії та інших супутніх розладів.
Саме лікар повинен визначати тривалість лікування. В кожному окремому випадку тривалість може бути різною. Так, наприклад, пацієнтам, які мали вже багато епізодів погіршення стану після ремісії, призначають препарати на довший період.
Загалом перший ефект від лікування антидепресантами з’являється вже за два тижні після початку терапії. Для деяких людей, зазначає лікар, цей період може тривати довше — від чотирьох до восьми тижнів.
Та після початкового покращення стану в жодному разі не можна припиняти лікування. Варто дотримуватися регулярності, прописаної лікарем, адже відчутного результату можна досягти мінімум за пів року — рік.
Якщо припинити терапію зарано, то є вірогідність, що симптоми можуть повернутися. Усе залежить від багатьох факторів: тривалість депресивного стану, історія хвороби, вік тощо.
Натомість достатня тривалість терапії дає змогу пацієнтам досягти стабільного стану.
Після досягнення ремісії препарати можна буде припинити приймати. Але робити це краще плавно й під наглядом лікаря. Інакше може виникнути синдром скасування.
Синдром скасування розвивається протягом кількох днів після припинення вживання медикаментів і може тривати тижнями. Така реакція організму виникає тому, що мозок потребує часу, щоб перелаштуватися.
Ти можеш відчувати такі симптоми:
Ці симптоми часто можуть сприймати за рецидив хвороби, однак це помилково. Синдром скасування може свідчити про те, що потрібна повільніша відмова від препарату.
Британська колегія психіатрів з метою підвищення безпеки рекомендує зменшувати дозу антидепресантів протягом кількох місяців і навіть років, перші ніж остаточно завершити курс.
Та депресія, на жаль, не єдиний небезпечний розлад. Інколи ми можемо навіть не підозрювати, що насправді стоїть за нашим психологічним самопочуттям. Читай, які психічні розлади найбільш поширені та чому виникають.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.