Нині у магазині та в інтернеті можна зустріти чимало різної доглядової косметики, яка неодмінно обіцяє ідеальну шкіру. Усі вони мають різні активні компоненти, склад, але далеко не завжди можуть допомогти твоїй шкірі, а іноді навіть нашкодити.
Більше про доглядову косметику: її склад, дієвість, пакування розповіла кандидатка медичних наук і засновниця швейцарського бренду Instytutum Наталія Деркач для видання The Village Україна.
У складі засобів для догляду за шкірою обличчя є компоненти, які можуть завдати шкоди. Приміром, вони здатні спричинити різні реакції, подразнення, запалення, а при тривалому використанні — навіть порушити роботу ендокринної системи.
Як розповідає Наталія Деркач, у них в команді є термін стоп-3. Його використовують для позначення компонентів, яких не повинно бути в косметиці.
Це продукт нафтоперероблення, що створює ілюзію м’якої та зволоженої шкіри. Але насправді він не покращує її стан.
Мінеральні олії порушують природний гідроліпідний бар’єр шкіри. При тривалому використанні вони ускладнюють клітинне дихання, порушують обмінні процеси, закупорюють пори і провокують висипання.
Відповідальні бренди замінюють мінеральні олії на безпечніші альтернативи, такі як сквалан, олія ши чи ланолін.
Це консерванти, які подовжують термін придатності косметики та запобігають розмноженню бактерій. Однак для шкіри вони шкідливі. Парабени провокують шкірні проблеми, можуть викликати онкозахворювання і порушувати роботу гормонів.
Особливо небезпечні вони під час вагітності, але Деркач каже, що радила уникати їх усім, адже таким чином ти фактично шкодиш собі.
Фото: Pexels
Ці поверхнево-активні речовини додають у засоби для вмивання, щоб вони пінились, а в креми й сироватки — для створення ефекту поверхневого ліфтингу. Та на ділі сульфати руйнують захисний бар’єр шкіри, викликають втрату вологи, подразнення і сухість. Шкіра починає виробляти більше себуму, накопичуючи роговий шар, що призводить до тьмяності та жирного блиску. Це прискорює старіння, роблячи шкіру одночасно зневодненою і жирною.
Та окрім цих трьох засобів є ще багато інших шкідливих компонентів, таких як фталати, формальдегід, та важкі метали як-от свинець, ртуть тощо.
Хоча шкідливі компоненти негативно впливають на всі типи шкіри, деякі з них особливо вразливі. Це, зокрема, суха, зневоднена та схильна до реакцій шкіра. Люди з такими типами шкіри можуть зазнавати сильного подразнення, свербежу, почервоніння та навіть отримувати опіки від використання продуктів зі шкідливими інгредієнтами.
Проблемна шкіра, що схильна до акне, також негативно реагує на деякі хімічні сполуки в косметиці. Тому, якщо в тебе один із цих типів шкіри — варто бути особливо обережним при виборі косметики.
Читаючи етикетки косметичних засобів, пам’ятай, що компоненти перераховуються за принципом: спочатку ті, яких більше ніж 1%, в порядку від найбільшого до найменшого, а далі — у довільному порядку.
Першим зазвичай зазначають розчинник, найчастіше це вода. Але якщо косметичний засіб дійсно ефективний, за розчинником повинні йти активні інгредієнти.
Звертай увагу на компоненти на початку списку: похідні вітаміну С, AHA- та BHA-кислоти, ретиноїди, ніацинамід, рослинні стовбурові клітини, мультимолекулярна гіалуронова кислота тощо.
Також пам’ятай, що високі концентрації активних речовин часто зазначаються у відсотках. Якщо просто написано Вітамін С, його кількість може бути незначною. Водночас напис Вітамін С THD 15% вказує на його ефективну концентрацію в засобі.
Тепер про стоп-слова на етикетках, що позначають шкідливі елементи.
Мінеральні олії можуть бути зазначені як: Mineral oil, Liquid paraffin, Paraffin oil, Paraffinum liquidum, Petrolatum liquid, Petroleum oil, White mineral oil.
Парабени позначають як: Methylparaben, Butylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Isobutylparaben, Isopropylparaben.
Крім цього, існує близько 40 так званих прихованих назв парабенів, наприклад, бензойна кислота. Тож щоб не запам’ятовувати всі ці назви, краще обирати косметику з позначкою: не містить парабенів.
Сульфати можуть бути зазначені як: SLS (Sodium Lauryl Sulfate) і SLES (Sodium Laureth Sulfate). Також іноді бренди змінюють формулювання, прибираючи слово sulfate, наприклад, Lauryl-7 або Laureth-23. Але за складом це той самий SLS.
Багатьом дівчатам подобаються доглядові процедури, адже це для них ніби ритуал. Раніше ми розповідали, чому б’юті-рутина заспокоює та знімає стрес.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.