Сексуальна освіта все ще залишається проблемою в Україні. З одного боку починають реформу сексуальної освіти та хочуть запроваджувати її у школах. А з іншого — діти не отримують належного статевого виховання, бо про це досі соромляться говорити навіть батьки.
Дорослим важливо говорити з дітьми про статеве дозрівання, розповідати про зміни в організмі, про секс і обов’язково про те, що він має бути за взаємною згодою.
Шведський письменник і секс-педагог Інті Чавес Перес написав книгу Повага. Хлопцям про кохання, секс і згоду. В Україні вона вийшла у 2022 році. Чавес Перес розповів журналісту The Village Україна Сергію Хуцану про те, як і коли дорослим потрібно починати говорити з хлопчиками про секс та хто має відповідати за сексуальні домагання і зґвалтування на п’яних підліткових вечірках.
Інті Чавес Перес говорить, що починати говорити з дітьми про статеве дозрівання треба якомога раніше. Якщо батьки це робитимуть, для дитини цей період буде не таким сильним шоком.
— Для дітей важливо дізнатися про статеве дозрівання до того, як це станеться, щоб події статевого дозрівання не були настільки травматичними.
Тому що це трохи травматично, коли твоє тіло змінюється. І якщо ти не знаєш про це, ти можеш злякатися, — говорить секс-педагог.
Щоб говорити з дитиною про статеве дозрівання, можна придбати спеціальну освітню літературу. Можна попросити прочитати дитину її самостійно і потім обговорити або прочитати її разом. Треба цікавитися, чи розповідають про статеве дозрівання у школі, можливо хтось з друзів вже помічав ці ознаки. Дізнатися, що хлопчик думає про статеве дозрівання, як, на його думку, воно відбувається тощо.
Але це може бути не одна велика розмова, краще ділити цю тему на маленькі обговорення. Інті Чавес Перес також наголошує, що необов’язково з хлопчиком має говорити батько, а з дівчинкою — мати. Є родини, у яких немає батька, або у дитини зовсім немає батьків, але є старша сестра чи брат.
Фото: Pexels
— Я хочу запевнити, що не має значення, яка твоя сімейна “роль”. Важливо, щоб ти взяв(-ла) на себе роль людини, яка буде поруч із дитиною. Почати цю розмову й бути відкритим для запитань, — говорить він.
На думку секс-педагога, проблема сексуальної освіти для хлопчиків полягає у тому, що її бракує.
— Діти хочуть сексуальної освіти, тому що це стосується їх самих. У багатьох школах те, яку сексуальну освіту отримує дитина, залежить від викладача.
Тож якщо секс-педагог дійсно мудра людина, яка дійсно піклується про ці речі — читав про це книжки, говорив про це з іншими — тоді діти отримають чудову сексуальну освіту. Але якщо вчитель не цікавиться цими темами або вважає, що це соромно, то діти нічого не отримають. І це проблема. Насправді це політична проблема, що ми не розглядаємо сексуальну освіту як звичайну, — акцентує він.
Tack till föräldraföreningen på Norsens grundskola för ett lysande arrangemang, och tack till alla föräldrar som kom på min föreläsning! #Helsingfors #Respekt pic.twitter.com/e7lmHNg3FO— Inti Chavez Perez???????? (@IntiChavezPerez) May 23, 2022
Tack till föräldraföreningen på Norsens grundskola för ett lysande arrangemang, och tack till alla föräldrar som kom på min föreläsning! #Helsingfors #Respekt pic.twitter.com/e7lmHNg3FO
Інті Чавес Перес розповідає таку думку: кожен з нас має ментальну броню. Вона захищає нас, щоб інші не завдали нам болю.
— Якщо ти хочеш зблизитися з кимось, хочеш пізнати його, побудувати з ним щось спільне, то вам обом доведеться почати знімати цю броню, щоб стати ближчими. Як хтось захоче зняти свою броню та стати вразливим, якщо немає поваги? І якщо є ризик, що з тобою погано поводитимуться. Звичайно, це неможливо, — міркує він.
Саме тому він вчить хлопчиків поваги та дає можливість створити глибокі, турботливі стосунки. Це стосується не лише кохання та сексу, йдеться також про сім’ю та дружбу. Хлопці хочуть таких стосунків у різних сферах, тому з ними треба відверто говорити.
— У книжці я, звісно, пишу про повагу також у контексті гендерної рівності, у якій ми живемо. Це стосується кожної людини, кожного чоловіка. Якщо ти підліток, то повинен знати, що ми як суспільство походимо з довгої історії гноблення жінок. Відбирання прав у жінок, примушування до шлюбу проти їхньої волі, примушування жінок до сексу у таких шлюбах тощо.
Але ви хочете це змінити? Тому що я дійсно хочу це змінити. І якщо ви хочете змінити це, щоб побудувати щось краще, побудувати кращі стосунки, це потребує активної роботи, — говорить письменник.
Hello @Ukraine ????????!My book Respect is finally out, filled with important knowledge and guidance for teenage boys! I hope you’ll like it! #sexeducation pic.twitter.com/aMqjO2Z90N— Inti Chavez Perez???????? (@IntiChavezPerez) February 9, 2022
Hello @Ukraine ????????!My book Respect is finally out, filled with important knowledge and guidance for teenage boys! I hope you’ll like it! #sexeducation pic.twitter.com/aMqjO2Z90N
Інті Чавес Перес наголошує, що згода — це протилежність насильству. Згода — це впевненість у волі людей, які беруть участь у чомусь на кшталт сексу, і це справді важливо.
— У Швеції є політичний рух, частиною якого є і я, він працював над законами про згоду. Ми посилили наші закони про зґвалтування та сексуальне насильство, щоб вони ґрунтувалися на згоді. І ми отримали цей новий закон у 2018 році. І ми дуже раді цьому. У Швеції ми відійшли від досить неприємних законів і поглядів на сексуальне насильство в правовій системі, — розповідає він.
Додає, коли він викладає, то хоче зробити дві речі: щоб діти розуміли факти та відчували те, чого я їх навчаю.
— Можливо, ми робимо якісь вправи або щось подібне, щоб зрозуміти, як це відчувається.
Як це — слухати когось, або як це — приймати фізичну дистанцію, яку вони хочуть мати. Ми робимо щось таке. Тож вони отримують інтелектуальне розуміння теми, а також досвід, — пояснює він.
Секс-педагог каже, що хлопчики здебільшого дивляться на секс як на змагання: хто зробить це першим, хто зробить це більшу кількість разів або якого розміру в кого статевий орган тощо.
— Вони ставляться до цього, як до змагання, і я думаю, що це дуже сумно. Тому що сексуальність може бути просто фантастичною частиною життя, і те, що ти шукаєш в сексуальності, є унікальним для тебе. Це не те саме, що у твоїх друзів, — говорить він.
Додає, що є також особистий сексуальний розвиток, і він в кожного індивідуальний.
— Можливо, було б краще поставитися до цього спокійно й робити те, що подобається тій людині, яка поруч з тобою. Те, що вам обом дійсно хочеться й подобається, і, можливо, не робити те, про що ви прочитали в журналі або про що вам розповіли друзі. Тому що тоді ви не будете в контакті із собою або один з одним, — розповідає Чавес Перес.
На жаль, часто трапляються підліткові вечірки, де присутній алкоголь та може статися зґвалтування. У лютому 2023 року подібна історія, скандальна вечірка з ксанаксом, сколихнула Україну та набула чималого розголосу.
Інті Чавес Перес пояснює, що алкоголь прибирає гальма, які є у вашому мозку. Те, що людина робить під алкоголем — це те, що вже було в її думках.
— Отже, те, що сталося, коли хлопець зґвалтував дівчину в стані алкогольного сп’яніння, — це, ймовірно, довгий, можливо, багаторічний шлях до цієї ситуації, коли негативне ставлення до дівчат і деструктивне ставлення до хлопців, ймовірно, були озвучені.
Негативна деструктивна поведінка, ймовірно, також була присутня. І, ймовірно, не була зупинена або про неї не говорили, як про щось серйозне. І, ймовірно, друзі хлопчика сміялися та просто погоджувалися з такою поведінкою замість того, щоб сказати, що це погано, — міркує секс-педагог.
Він зазначає, що дорослі повинні щось робити набагато раніше, ніж ця ситуація станеться. Сам Інті спеціально навчає шкільний персонал. Він зазначає, що найпоширеніше місце, де підлітки піддаються сексуальним домаганням, — це саме школа. Найчастіше це робить інший підліток.
Я навчаю вчителів і шкільний персонал розуміти, що сексуальні домагання — це тривалий шлях, він стає дедалі гіршим, коли йому дозволяють продовжуватися, — акцентує письменник.
Він говорить, що на ранніх стадіях така поведінка є дуже публічною, тому легко почати діяти рано. Хлопчики починають погано поводитися в групах. Така поведінка проявляється на людях, коли усі бачать. Тому треба у ранньому віці вчити працювати над собою та запроваджувати сексуальну освіту. Батьки можуть заявити, що хочуть, щоб у школі була сексуальна освіта, щоб працювали з питаннями гендерної та сексуальної рівності.
— Інша річ, яку можна зробити, — це поговорити зі своїми дітьми про сексуальність і згоду, просто дати їм відчуття відповідальності за їхні дії, що вони не можуть просто ходити й завдавати шкоди іншим людям, — пояснює він.
Насамперед займатися статевим вихованням дітей мають батьки. Раніше ми розповідали, коли та як правильно говорити про статеве виховання дітей.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.