Турботливі батьки завжди переймаються здоров’ям своїх дітей. Але попереду період холодів, тож і ризики захворіти підвищуються.
Лікарка-імунолог Марія Полозова та педіатриня Лідія Бабич розповіли журналістці видання Українська правда. Життя Анастасії Красножон, що таке імунітет та як його зміцнити.
Імунітет — це унікальна здатність організму боротись з чужорідними мікроорганізмами завдяки великій кількості ланцюгів, сформованих імунною системою.
Крім цього, імунітет розпізнає видозмінені клітини, відновлює пошкоджені тканини, допомагає нервовій та ендокринній системам регулювати важливі функції.
Імунні клітини можуть переміщатись майже по всіх органах, а тому ефективно захищають наше здоров’я.
Формування імунітету — процес дуже індивідуальний і залежить від багатьох факторів:
Лікарки радять батькам з народження прищеплювати своїм дітям корисні звички. Правильний спосіб життя має бути постійним, а не ситуативним. Лише так він приноситиме гарні результати.
Спочатку батьки мають забезпечити малюків різноманітним харчуванням, достатнім сном, адекватною фізичною активністю, загартовуванням, налагодити режим навчання та відпочинку.
А потім мотивувати дітлахів самим дбати про здоров’я. Утім не варто плутати піклування з непотрібною гіперопікою (лякати протягом, забороняти їсти та пити холодне, кутати, коли тепла погода тощо).
Крім того, потрібно вчасно вакцинувати дитину згідно з календарем планових щеплень. Адже вакцина містить частинку вбитого чи ослабленого вірусу, у відповідь на яку формується імунна відповідь.
Так організм виробляє антитіла до конкретного патогену, але при цьому тяжкі симптоми інфекції розвинутись не можуть.
Згідно з медичними дослідженнями, 70% імунних клітин знаходяться саме в кишківнику. А тому здоров’я його мікрофлори суттєво впливає на імунітет людини.
Тож годуй свого малюка збалансованою та різноманітною їжею. Тоді не доведеться купувати препарати, які “підвищують” імунітет — більшість БАДів не мають доказової бази та можуть викликати алергічну чи токсичну реакцію.
Теми здоров’я потрібно обговорювати змалечку. Навчи свого малюка правил гігієни. Наприклад, як потрібно мити руки, користуватись антисептиком, використовувати маску тощо.
Дитина повинна знати, як ті чи інші дії можуть вплинути на організм та яку відповідальність вона несе за своє здоров’я.
Регулярні фізичні вправи позитивно впливають на нервову, ендокринну та імунну системи. Адже знижують стрес, сприяють інтелектуальному розвитку, покращують сон і травлення, а також запобігають поширенню інфекцій.
Медики просять не призначати лікарські препарати самостійно, не довіряти яскравій рекламі та “експертам” в інтернеті.
Найкраще — радитись зі своїм сімейним лікарем чи педіатром, а також шукати інформацію на перевірених сайтах:
І пам’ятай, що дитина все одно копіюватиме твою поведінку. А тому починати здорове життя потрібно із себе. Читай, як підняти імунітет дорослому.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.