Самоцінність та самооцінка є ключовими аспектами особистісного розвитку та психологічного добробуту. Та нерідко їх плутають та сприймають як синоніми. Але насправді це не зовсім так. І розібратися у тому, в чому полягає різниця між самооцінкою та самоцінністю та як вони взаємопов’язані між собою допомогла нейродослідниця Наталя Кадя.
Самооцінка і самоцінність — це два важливих елементи внутрішнього світу людини, які впливають на сприйняття та ставлення до себе. Вони визначають нашу здатність бачити світ та взаємодіяти з ним. Попри те, що ці поняття взаємопов’язані та доповнюють одне одного, вони мають певну різницю.
Самооцінка — це процес, за допомогою якого ми оцінюємо особисті навички, здібності, досягнень й сильні та слабкі сторони. Він нерідко ґрунтується на порівнянні себе з іншими людьми або якимись очікуваннями. Щодо низької самооцінки, то вона призводить до відчуття невпевненості, тоді як висока самооцінка може висувати завищені вимоги до себе.
Самооцінка має вплив на нашу поведінку, комунікацію та взаємодію з іншими людьми. Також здорова самооцінка може підсилити впевненість у собі та сприяє кращому розумінню та спілкуванню з іншими людьми.
Однак низька самооцінка часто спричиняє почуття невпевненості, страху перед відмовою. Крім того, це призводить до обмеженої здатності до комунікації та до токсичних стосунків чи неправильних шаблонів поведінки.
Самоцінність — це емоційно-психологічна характеристика, внутрішнє відчуття власної цінності, незалежно від зовнішніх досягнень чи оцінок. Це стан прийняття себе з усіма перевагами та недоліками.
Самоцінність сприяє психологічному добробуту, дає внутрішню міцність. Люди зі здоровим рівнем самоцінності хочуть доглядати за собою.
Це проявляється у веденні здорового способу життя, підтримці ментального здоров’я та саморозвитку. Вони здатні створювати здорові відносини, не шукаючи зовнішнього схвалення та не боячись засудження.
Крім того, люди, що цінують себе, поважають свої досягнення, і завдяки цьому їм хочеться дедалі більше рости та розвиватися. Також такі люди здатні ставити межі у стосунках не лише із собою, а й з іншими. Варто додати, що самоцінність допомагає бути сміливішими, виражати та реалізовувати власні ідеї та задуми.
Важливо розуміти відмінності між самооцінкою та самоцінністю. Ці поняття пов’язані між собою, але не тотожні.
Самооцінка може впливати на сприйняття себе, але самоцінність охоплює глибше розуміння почуття власної цінності. Самоцінність є основою здорового ставлення до себе і сприяє реалізації особистого потенціалу та відчуттю задоволення життям.
Раніше ми розповідали, що таке дисморфофобія та чому від неї страждає Меган Фокс.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.