Кожна жінка в Україні має право на виплати у зв’язку з вагітністю та пологами. Грошову допомогу майбутнім мамам надає Фонд соціального страхування України.
Жінки-ФОП (фізичні особи — підприємці) отримують її за умови сплати єдиного внеску (ЄСВ).
З 2016 року жінка-підприємець, яка сплачує ЄСВ, вже є застрахованою, отже, має право на отримання оплати лікарняного по вагітності та пологах.
Однак після закінчення декретної відпустки можливості оформлення відпустки для догляду за дитиною до трьох років вона не має. Чому — пояснили у Державній службі України з питань праці.
Згідно зі ст. 74 Кодексу законів про працю України, щорічні (основна та додаткові) відпустки надаються:
Така ж норма міститься в Законі України Про відпустки (далі — Закон) у статті 2.
Після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами за бажанням матері чи батька дитини одному з них надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (ч. 1 ст. 18 Закону).
Ця відпустка може бути використана повністю або частинами. Нею можуть скористатися батьки дитини, бабусі чи дідусі, які й піклуються про маля.
А також особа, яка усиновила чи взяла під опіку дитину, один із прийомних батьків чи батьків-вихователів (ч. 3 ст. 18 Закону).
Відповідно до ст. 42 Господарського кодексу України підприємництво — це самостійна ініціатива, систематична, на власний ризик господарська діяльність щодо здійснення суб’єктом господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів за одержання прибутку.
Це означає, що мати дитини, яка є фізичною особою — підприємцем, не має права на відпустку по догляду за дитиною до трьох років, оскільки не перебуває у трудових відносинах.
Тобто на неї не поширюється дія закону Про відпустки, тож вона не може оформити відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Цікавитеся майбутнім своєї дитини й хочете знати, що на неї чекає невдовзі? Радимо почитати про економічний паспорт для українських дітей: що це таке та навіщо він потрібен.