Важливу роль при призначенні пенсії відіграє робочий (страховий) стаж людини. Оскільки саме від його тривалості залежить розмір та право людини на той чи інший вид пенсійної виплати.
Страховий стаж — це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.
Утім, трапляється, що людина, яка ось-ось має вийти на пенсійний відпочинок, втрачає трудову або ж виявляється, що у ній містяться не всі записи про періоди роботи, є виправлення чи неточності.
Як тоді підтвердити свій трудовий стаж, щоб отримати чесно зароблену пенсію — пояснюємо в матеріалі.
З 1 січня 2004 року дані про сплату внесків, на які спираються для визначення розміру пенсії, містяться в системі персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України (ПФ).
Тож якщо ви розпочали свою трудову діяльність після цього часу і втратили трудову, ситуацію можна виправити.
Адже вся інформація про місця вашої праці відображається у ПФУ і не потребує підтвердження, інформує офіційне видання про податки Вісник.
Натомість до 1 січня 2004 року основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Тому для громадян, які були працевлаштовані у цей період (до 1 січня 2004 року), держава пропонує кілька варіантів.
За відсутності трудової, а також у випадках, коли у ній відсутні необхідні записи, підтвердити свій стаж можливо:
За документами про підтвердження стажу потрібно звертатися до підприємства/установи (чи його правонаступника), де людина вела трудову діяльність.
Або ж в архів у тій місцевості, де вона працювала, якщо підприємство припинило діяльність.
Крім того, можна також звернутися до органів ПФУ, надавши їм інформацію про місця знаходження підприємства/установи, до якої потрібно направити запит та копії своїх документів.
У випадку, коли документи про трудову діяльність не збереглися, стаж роботи можливо підтвердити на підставі показань не менше ніж двох свідків.
Вони повинні знати заявника по спільній з ним роботі (підприємстві, установі, організації (зокрема колгоспі).
А також мати документи про власну роботу за період, про який свідчать. Опитування свідків проводиться органами ПФУ.
Також звернутися по допомогу до колег з колишніх місць роботи можна, якщо у зв’язку з воєнними діями або іншими надзвичайними ситуаціями чи ліквідацією підприємства відсутні архівні документи для підтвердження стажу.
Насамперед зазначимо, що до стажу зараховується навчання, здобуте до 1 січня 2004 року.
Здобування освіти у вищих навчальних, професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі та клінічній ординатурі підтверджується:
Якщо в документах відсутні такі відомості, підтвердити час навчання можна довідками про його тривалість у навчальному закладі за умови, що в документах є дані про закінчення повного навчального періоду або окремих його етапів.
Час навчання в навчальних закладах після 1 січня 2004 року (якщо особа не працювала) до страхового стажу не зараховується, оскільки студенти не підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню.
Наразі ще є змога користуватися паперовим форматом трудової книжки. Однак через п’ять років усі трудові перейдуть виключно в електронний вигляд.
Якщо ви хочете зробити це раніше, щоб убезпечити себе та рідних від втрати цього важливого документа, тоді радимо почитати, як оформити електронну трудову книжку.