Відмовляєшся від кар’єрних пропозицій через страх невідомого? Або не ризикуєш навіть з куштуванням нових страв? Схоже, що в тебе неофобія — страх нового та незвіданого.
Страхи часто зв’язують нам руки й не дають розвиватися. Тож з цим треба боротися та не дати фобіям паралізувати життя. Як боротися зі страхом нового розповіла методистка програми психоемоційної стабілізації жінок та їхніх дітей Незламна мама від Фонду Маша Ольга Коптєва.
Страх стикнутися з чимось новим називається неофобією. Неофобія притаманна абсолютно всім людям. Це нормальна реакція розуму на щось йому незнайоме.
— У нашому мозку є відділ пам’яті. І коли ми стикаємося з чимось новим, мозок дає запит у цей відділ: чи є в нас схожий досвід, чи ні? Якщо був, то тривожність не підвищується, і ми спокійно йдемо второваним шляхом, — пояснює психологиня.
А от якщо такого досвіду немає, то ми починаємо хвилюватися і тривожитися. Бо ще не можемо точно сказати, як це вплине на наше життя, організм, здоров’я.
Саме в цей момент тут з’являється страх небезпеки, який викликає в мозку реакцію “бий або біжи”. Людина або починає критикувати інновації, або уникає їх.
— Саме тому ми часто відмовляємося від вигідних пропозиції по роботі, боїмося закінчити нещасливі стосунки або довіритися лікарю, який оперує за новітньою технологією, — наводить приклади Ольга Коптєва.
Неофобія обмежує нас в дослідженні нового та отримання корисного досвіду. Тому психологиня наводить поради, як саме боротися з цим явищем.
По-перше, налаштуйся на позитивне мислення. Це одна з опор не лише в боротьбі з неофобією, а взагалі здорової психіки.
— Колись ми з колегами придумали вислів: “Я йду туди, де страшно, є ціль – і це важливо”. Коли в мене є мета, я знаю, для чого це роблю, чому це важливо для мене, тоді я можу піти туди, де страшно.
Так можна відкритися для знайомства з невідомим і впоратися з внутрішніми страхами.
По-друге, важливо боротися з тривожністю. Для цього виконуй спеціальні вправи, наприклад:
Unsplash
Ще важливо ставити собі запитання про невідомість. Наш мозок заспокоюється, коли отримує відповіді на питання. У цьому допоможе вправа А якщо? Для неї знадобиться ручка та папір.
Потрібно виписати на листочок причини, чому ми боїмося та що може статися страшного, якщо я спробую щось зробити.
Слід прописати абсолютно всі страхи, навіть смішні. Наприклад, якщо я зміню роботу, то на старій роботі мені доведеться сказати, що я йду.
Тепер на кожну причину пропиши план безпеки. Що ми зробимо, якщо це станеться? План має бути детальним.
Тепер уважно прочитай план і зроби новий список “а якщо?” Але цього разу реалістичний, що реально могло б статися, якби ти спробував (-ла) новий досвід.
Наприклад, якщо я погоджуся змінити роботу, то в мене може не вистачити компетенцій. Я можу не знайти спільну мову з новими колегами. Керівник може розчаруватися в мені, — перераховує Ольга.
На кожен реальний сценарій пропиши реальний покроковий план дій. А наостанок пропиши оптимістичні прогнози. Наприклад, якщо я зміню роботу, то отримую підвищення зарплатні та зможу здійснити мрію.
Боротися зі страхами складно, але можливо. Головне зробити перший крок у невідомість, а далі розум впевнено поведе тебе вперед до мети.
Програма реабілітації Незламна мама спеціально розроблена фахівцями з психології та посттравматичних розладів для жінок та їхніх дітей, які постраждали від війни. Це 3-тижневий офлайн-табір, де з учасниками проекту працюють психологи.
Часто рухатися вперед нам заважає страх невдачі. Ми розповідали, як зробити так, щоб він допомагав, а не заважав.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.