Йде сьомий місяць героїчного спротиву українського народу рашистським загарбникам. З першого дня повномасштабного вторгнення армії РФ на територію нашої країни в багатьох регіонах почали масово перейменовувати вулиці та зносити пам’ятники російським діячам та письменникам.
В Одесі питання декомунізації завжди викликало шквал критики. Найбільше суперечок та скандалів точиться навколо пам’ятника Катерині ІІ. Частина городян виступає проти її зносу, бо імператриця “всія Русі” нібито збудувала Одесу.
Тож розберімося, хто вона і що справді зробила для українського народу.
Якщо коротко, то Катерина, яку пізніше прозвали “Великою”, народилася в сім’ї німецького військового у 1729 році. Її справжнє ім’я при народженні Софія Августа Фредеріка Ангальт-Цербстська.
У 16 років вона вийшла заміж за імператора всеросійського Петра III. А після загадкової смерті чоловіка під час палацового перевороту Катерина зійшла на престол. Її коронували у 1762 році.
— Імператриця у серпні 1794 року підписала найвищу волю до початку будівництва міста за розробленою квартальною сіткою на місці Турецького Хаджибея.
За фантастичного на той час фінансування, яке було видано всупереч усім рекомендаціям, скажімо так.
А також на будівництво нового найбільшого торговельного та військового порту на Чорному морі. У цьому відношенні її роль є ключовою, — розповідає історик Андрій Красножон.
Але не все так казково, як хотілося б. За часів свого правління Катерина ІІ запровадила кріпацтво, а також розпустила найсильнішу на той період армію — запорізьких козаків.
Вона прив’язала селян до землі. Ввела те, що називається кріпосним правом. Ще один негативний досвід — розгін Запорозької січі у 1775 році.
Козакам-запорожцям було надано право обирати: або отримати паспорт та їхати за кордон на всі чотири сторони, що частина запорожців і зробила. Вони в Туреччині створили Задунайську січ.
Або переходити на зарплату у військо російське, в подальшому їх теж “кинули”, коли вони стали не потрібні, — додав історик.
Якщо розібратися, Катерина ІІ принесла українському народу чимало страждань. Тому її пам’ятнику не місце в центрі Одеси, кажуть активісти.
До того ж його вже намагалися прибрати у 2014-му, але без успіху — більшість жителів Одеси виступили проти.
Але після повномасштабного вторгнення військ Росії та всіх тих звірств і страждань, які вони принесли на нашу землю, думка людей кардинально змінилася.
Пам’ятник Катерині варто замінити на меморіал пам’яті героїв Азовсталі та Маріуполя, бо вони наші герої. Справжні самураї нашого часу, вони це заслужили, — вважає одесит Олександр.
Активісти обливають фарбою пам’ятник, виступаючи за його знесення чи перенесення до музею, проводять мітинги.
Також створили петицію на сайті президента. Вона набрала необхідну кількість голосів – і Володимир Зеленський відреагував на неї, сказавши, що такі рішення має ухвалювати міськрада. Мер міста Геннадій Труханов поки що виступає проти знесення пам’ятника.
Поки що доля пам’ятника перебуває у підвішеному стані. Питання про його знесення піднімають на відкритих дискусіях і планується голосування.
19 вересня о 12:00 відбудуться громадські слухання у форматі онлайн-конференції щодо вирішення долі пам’ятника Катерині II.
Після слухань до 20 жовтня діятиме інтернет-опитування для одеситів.
Україна увійшла в нову історичну та культурну епоху — дерусифікацію. В Україні зносять пам’ятники Пушкіну та іншим діячам російської культури. Читай навіщо.