8 травня 2024 року Україна відзначає День памʼяті та перемоги. Раніше ця дата була Днем памʼяті та примирення, однак минулого року Верховна Рада України Законом Про День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років встановила 8 травня як День пам’яті та перемоги — єдину дату, коли Україна відзначає перемогу над нацизмом та вшановує памʼять загиблих у Другій світовій війні.
Зміна і дати, і фокусу, націлена на перехід до європейської традиції памʼяті подій Другої світової війни, а також дистанціювання від російської традиції культу перемоги.
7 травня 1945 року в Реймсі був підписаний Акт воєнної капітуляції Німеччини, який набув чинності через добу — 8 травня ввечері. Проте на вимогу СРСР 8 травня у передмісті німецької столиці Карлсхорсті був підписаний ще один Акт про беззастережну капітуляцію Німеччини.
Він, по суті, підтвердив час припинення війни — 8 травня о 23:01 за середньоєвропейським часом (9 травня о 1:01 за московським). 9 травня цей документ було доставлено Йосипу Сталіну. Тому День перемоги в Радянському Союзі завжди відзначався саме цього дня пишним військовим парадом.
Резолюція Генеральної Асамблеї ООН від 22 листопада 2004 року закликала світ присвятити 8-9 травня пам’яті жертв найкривавішої війни 20-го століття.
Фото: Pexels
24 лютого 2022 року Росія розв’язала криваву війну в Україні, яка стала найбільшою загрозою безпеці та миру в Європі з часів Другої світової війни.
СРСР, а потім його наступниця Росія всі ці роки маніпулювала історичними фактами, викривляючи реальність на свою користь. РФ систематично знецінює внески інших країн та народів у перемогу над нацизмом.
Тому 4 травня 2022 року Верховна рада України ухвалила постанову Про неприпустимість присвоєння Російською Федерацією перемоги над нацизмом. Адже Україна та її герої додали вагомий внесок у спільну перемогу світу в найстрашнішій війні 20-го століття.
Українська земля в період Другої світової війни була одним з основних полів битви, на якому ми втратили 8 млн українців та представників інших народів, які проживали на нашій землі. Така страшна ціна перемоги.
Саме тому вшанування подвигу та пам’яті ветеранів, які боролися з нацизмом і перемогли його, та всіх, кого торкнулась війна, є моральним обов’язком українців, — йдеться в документі.
У Європейському союзі 8 травня має офіційну назву Victory in Europe Day. Щорічно в цей день о 23:01 у багатьох містах відбувається акція Перша хвилина миру.
Символом дня пам’яті став червоний мак, який нагадує своїми пелюстками сліди крові від пострілів. Зазвичай макет квітки кріплять до одягу з лівого боку біля грудей.
Дізнайся також: як Росія присвоює всі лаври перемоги у Другій світовій війні та чому для Москви це так важливо.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.