Бограч — це улюблена страва закарпатських господинь. Він дуже ситний, адже поєднує в собі різні види м’яса, сало, розмаїття овочів та копчену паприку.
Радимо хоч раз у житті спробувати справжню гуцульську кухню. Якщо немає змоги скуштувати бограч у Карпатах, можна зварити цю страву вдома.
Найкраще вона смакує приготованою в казанку, на свіжому повітрі. Можливо, саме тому бограч і має таку назву, що в перекладі означає “казан”.
Один з найкращих шефів України Євген Клопотенко поділився рецептом найсмачнішого бограча, який закохає в себе будь-кого.
Традиційна трава містить в собі аж п’ять різновидів м’яса: сало, яловичина, свинина, курятина та копчені ребра.
Суворо дотримуватися такої кількості м’яса не обов’язково. Можна поєднувати й додавати те, що є в холодильнику або найбільше смакує саме тобі.
Щодо овочів, то для традиційного рецепта бограча знадобиться звичайний набір: картопля, томати, цибуля. Ти можеш урізноманітнити смак бататом, часником, консервованим лечо та свіжою зеленню.
З прянощами поле відкрите для експериментів. В традиційному варіанті додають копчену паприку, сіль та перець.
Відомий шеф закликає не боятися експериментів. Якщо на вашій поличці знайдуться кмин та суміші свіжозмелених перців, вони чудово доповнять страву.
У своїй варіації бограча Клопотенко використав не всі п’ять видів м’яса, зупинивши вибір на салі та яловичині.
Інгредієнти
Почати Євген Клопотенко радить із сала. Його треба нарізати невеликими кубиками, а потім обсмажити на маленькому вогні, допоки не розтопиться жир.
Далі можна переходити до яловичини або іншого м’яса. Його треба різати досить великими порційними шматками, а далі вкинути на пательню до сала.
Обсмаж м’ясо разом до золотавої скоринки, час від часу помішуючи.
Тепер можна перейти до підготовки овочів. Почнімо з картоплі. Обов’язково помий її, але різати не поспішай: в бограчі вона подається великою.
Тобто якщо картоплина молода й дрібна, то її можна взагалі не різати. Якщо велика, наріж її великими кубиками й додай до м’яса.
Томати помий та наріж великими кубиками. Взимку, якщо немає свіжих, можна замінити їх на консервовані томати у власному соку або заморожені — це не надто вплине на смак.
Час для перцю. Його варто помити й видалити серцевину з насінням, а потім нарізати великими кубиками. Колір перцю не має значення. Одразу можна нарізати слайсами й перець чилі.
Залишається розібратися з цибулею. ЇЇ треба розрізати на чотири великі частини. Коли всі овочі будуть нарізані, залишиться додати їх до пательні з м’ясом та картоплею.
Одразу після того, як ти додаси овочі, всип у майбутній бограч по чайній ложці копченої та звичайної паприки.
Тепер лишається залити бограч водою. Її кількість залежить від твоїх уподобань.
Варити бограч треба до готовності картоплі на маленькому вогні. Важливо: під час готування обов’язково накрий страву кришкою.
Якщо готуватимеш його в духовці, то для повної готовності бограча вистачить півтори години при 180 °С. Бограч особливо смакує щойно приготованим, тож одразу можна кликати до столу.
А ще спробуй здивувати рідних і себе. Приготуй борщ по-маріупольськи з бичками від Алекса Якутова.
Щоб не пропустити наші цікаві та корисні матеріали, підписуйся на Telegram-канал.