Під час важких часів повномасштабної війни в Україні багато людей задля боротьби зі стресом несвідомо почали їсти надмірну кількість солодощів. На думку української нутриціологині Ганни Пархоменко, головною причиною є фізіологія.
Кожен з нас прагне хоч на хвилиночку відчути себе щасливим. Глюкоза є порятунком, бо має здатність зменшувати рівень гормону стресу в організмі, покращувати самопочуття, а також позбавляти від безсоння, тривожності, душевного занепокоєння.
У виданні ELLE поділилися ключовими правилами від світових лікарів та дієтологів щодо безпечного споживання солодкого, які не порушують вуглеводний баланс людини.
Саме регулярні прогулянки на природі та різні види фізичного навантаження (тренування в спортзалі, вдома або на подвірʼї) допомагають позбутися зайвих кілограмів.
Необхідно постійно слідкувати за рівнем цукру в крові. Хоча б один раз на рік варто робити загальний аналіз “глікозильований гемоглобін” для чіткого усвідомлення, чи твій вуглеводний обмін у нормі або ж треба звернутися до лікаря.
Дотримуйся правильного раціону, який має складатися з білків, таких як яйця, риба, м’ясо, сир та кисломолочні продукти. Якщо ти будеш споживати саме це, то наслідки для організму після солодкої їжі будуть кращими. Білок знижує глікемічний індекс швидких вуглеводів.
Завжди потрібно приймати їжу інтервалом у 3-4 години. Також можна сформувати звичку мати декілька солодких перекусів між основними прийомами їжі. Не варто вводити організм до станів переїдання або сильного голоду.
Тільки корисний склад та інгредієнти максимально природного походження мають бути у солодощах. Зверни увагу на те, що наразі багато десертів на природних аналогах (наприклад, сахарозі), адже це може позитивно вплинути на твоє здоров’я. Харчуйся з розумом!
Раніше ми розповідали про те, як їжа може вплинути на наш настрій.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.