Меніск — це хрящова структура, яка амортизує удари при високій активності. Тому люди часто отримують травми меніска під час заняття спортом. Для лікування хряща у деяких випадках потрібне хірургічне втручання, під час якого частину меніска зберігають або повністю видаляють за необхідності.
Для більшості пацієнтів відновлення після травми триває кілька тижнів, після чого вони можуть повертатися до спорту. Але часто реабілітаційний процес може тривати від кількох місяців до півроку. Коли краще повертатися до спорту після операції на меніску, розповіли у журналі Канадської академії спортивної медицини.
Меніск розташований між суглобовими поверхнями. Для коліна він важливий під час амортизації ударів при стрибках, бігу та ходьбі. Якщо надмірно навантажувати меніск, можна його пошкодити або навіть порвати.
Згідно зі статистикою США, з травмами цього хряща стикаються від 12 до 14% населення, а третина випадків пов’язана з активними заняттями спортом.
Unsplash
У разі необхідності хірургічної процедури обирають з двох типів лікування.
Перший — зі збереженням меніска, коли виконують артроскопічну операцію. Вона не потребує великого розрізу та проводиться через маленький отвір з використанням спеціального інструменту.
Якщо збереження меніска неможливе, то виконують меніскектомію — видалення ушкодженої частини меніска.
Для більшості пацієнтів повернення до спортивних активностей стає можливим протягом кількох тижнів після операції.
Наприклад, професійні атлети відновлюють спортивну кар’єру в більш ніж 80% випадків після операції на меніску. Спортсмени-любителі можуть досягнути такого ж результату.
Реабілітація після артроскопії меніска триває 6-8 місяців, а після меніскектомії — 2-3 місяці.
Протягом цього часу пацієнти можуть поступово відновити спортивні заняття, але під наглядом фахівців та дотримуючись реабілітаційної програми. Збільшувати навантаження треба поступово, а не одразу.
При травмі меніска можливе і навіть потрібне виконання певних вправ, щоб зміцнити коліно. Виконання лікувальної фізкультури варто починати через три дні після отримання травми, але дуже обережно і тільки після консультації лікаря.
Перед тренування необхідно розпочати ходьбу на 5-10 хвилин, щоб розігріти м’язи. Ходити треба повільно та у спокійному темпі. Згодом можна поступово збільшувати швидкість.
Після ходьби слід продовжити вправами на розтяжку. А особливо звернути увагу на присутність больових відчуттів. Якщо біль дуже сильний, треба негайно припинити заняття і повідомити лікаря.
Перші три тижні реабілітації фізкультура має бути дуже тендітною та простою, без складних рухів. Це допоможе знизити набряклість та біль у коліні, відновити амплітуду рухів та відмовитися від тростини або милиць.
Також є конкретні вправи, які рекомендовані під час реабілітації після травми меніска:
Якщо рухи суглобом абсолютно протипоказані, тоді є інші варіанти гімнастики:
Окрім очевидних фізичних травм, є також й невидимі, які проявляються через болі в коліні. Ми розповідали, про що можуть сигналізувати неприємні відчуття у колінах.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.