21 листопада в Україні відзначають День Гідності та Свободи. Українці, як ніхто, знають ціну цим двом словам. Свою гідність та свободу ми захищали на двох революціях — Помаранчевій (2004) та Революції гідності (2013), а також уже понад дев’ять років — на фронті.
Цьогоріч День Гідності та Свободи Україна відзначає у стані повномасштабної війни. Ми щодня виборюємо свою свободу на військовому, політичному, економічному, волонтерському та інших фронтах.
Ми розповімо про дві революції, на честь яких було засноване свято, та флешмоб Жовта стрічка.
У цей період українці об’єдналися проти фальсифікації на президентських виборах. Перед другим туром виборів президента України Віктор Янукович, який був одним із кандидатів, зрозумів, що електорат віддає перевагу не йому. Перед повторним голосуванням він намагався покращити своє становище.
Своїми стараннями він зміг цього досягти. Явка у дільницях Луганської області зросла до 89,5%, а в Донецькій — 96,7%. Згодом, 21 листопада, за підрахунками Центрвиборчкому, перемогу отримав Віктор Янукович.
Проте дані ЦВК суттєво відрізнялися від екзитполів, а міжнародні спостерігачі повідомляли про масові порушення на дільницях. Тоді опонент Януковича Віктор Ющенко заявив про фальсифікацію виборів і подав позов до Верховного Суду.
Тоді ж, 21 листопада, на Майдані Незалежності у Києві вже з’явилися намети протестувальників. А наступного дня на Майдані зібралося понад 100 тис. осіб.
Фото: Getty Images
Протести проти сфальсифікованих виборів проходили по всій країні. Менш як за тиждень, 27 листопада, Верховна Рада проголосувала постанову про визнання результатів виборів недійсними. Верховний Суд у своєму рішенні визнав численні факти порушення законів і Конституції України. Відбулося повторне голосування.
26 грудня відбулися вибори, на яких переміг Віктор Ющенко, набравши 52% голосів, тоді як Віктор Янукович — 44%.
За рік після Помаранчевої революції Віктор Ющенко встановив 22 листопада Днем свободи.
Революцію 2013-го року ще називають Євромайдан. Це наймасштабніша та найтрагічніша подія за часів незалежної України.
21 листопада 2013 року майже 2000 людей вийшли на Майдан. Президент України Віктор Янукович відмовився підписувати угоду про асоційоване членство України в ЄС. Українцям, які прагнули до Європи та її цінностей, це не сподобалося.
Уночі 30 листопада на вулицях столиці залишалися протестувальники, серед яких були переважно студенти. Але загони міліції розігнали їх, проявивши неабияку жорстокість.
Ілюстративне фото: Pexels
Українців украй обурили такі дії, тож наступного дня на Майдані зібралися тисячі людей, і щодня їхня кількість зростала. Ця революція пробудила в людях почуття патріотизму та бажання свободи.
За це українці заплатили високу ціну: 106 людей загинуло і понад 2000 отримали поранення.
Навесні 2014 року розпочалася військова агресія Росії, яка супроводжувалася окупацією Криму та окремих територій Донецької та Луганської областей.
13 листопада 2014 року президент України Петро Порошенко підписав указ №872/2014, згідно з яким 21 листопада відзначається як День Гідності та Свободи.
21 листопада, у День Гідності та Свободи, українців та весь демократичний світ закликають пов’язати жовту стрічку, викласти у соцмережі фото з нею та хештегом #ЖовтаСтрічка, щоб підтримати опір на окупованих територіях.
Рух громадянського спротиву Жовта стрічка виник навесні 2022 року в Херсоні майже одразу після того, як його захопили російські війська. Згодом він поширився й на інші окуповані території.
Попри постійну загрозу життю, викрадення й тортури, активісти продовжували підпільний протест. Вони не тільки чинили інформаційний спротив, але й зірвали одну зі спроб провести псевдореферендум у Херсонській області навесні 2022 року.
Рух опору Жовта стрічка на Херсонщині має щасливий фінал — 11 листопада українська армія звільнила Херсон та всю правобережну Херсонщину.
Але близько 20% території України залишається окупованою. Там продовжують чинити спротив сміливі українці.
Володимир Зеленський наголосив, що десять років тому ми розпочали нову сторінку боротьби.
Десять років тому українці провели свій перший контрнаступ. Проти беззаконня, спроби позбавити нас європейського майбутнього. Проти нашої неволі.
Десять років тому люди об’єдналися не лише проти чогось, а й передусім за себе. Кожен за кожного, — сказав він.
Президент додав, що український народ подолав великий відрізок шляху.
— Позаду мене сьогодні – прапори України та Європейського Союзу. І сьогодні ми маємо право сказати: це не просто прикраса площі, декорація, фікція, а реальний символ невід’ємності України від Європи, право на яку весь цей час доводить українська нація й Українська держава, — сказав він.
— Ми сильні. Маємо бути сильними. Бо тільки в сильних вірять, тільки сильні творять майбутнє. Тільки сильні можуть бути єдиними. Єдиними, аби стати вільними. Вільними, аби бути гідними. Заради нових часів. Коли центральні площі наших міст отримають нові й назавжди незмінні назви. На честь героїв. На честь визволителів. Маріуполя, Бердянська, Мелітополя. На честь звільнення Донбасу, Криму. На честь возз’єднання України у своїх кордонах. Коли в книгах з історії через роки й століття про період незалежності з 1991 року писатимуть як про безперервний, — акцентував Зеленський.
Раніше військовий ЗСУ Юрій Богілло у своєму інтерв’ю розповів про Революцію Гідності та сучасну війну.
Головне фото: Getty Images
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.