З 24 лютого 2022 року українське небо майорить вогнями. Усім хотілося б, щоб це був зорепад, й українці могли загадати бажання.
Але реалії інші — з перших хвилин повномасштабного вторгнення наше небо розсікають ворожі ракети, літаки-винищувачі, гелікоптери тощо.
Як би сильно українці не просили весь світ закрити небо, наша безпека під час повітряних тривог залежить зараз від ЗСУ, зокрема від Повітряних сил України.
У 2024 році День Повітряних сил України відзначають 4 серпня. Цей підрозділ ЗСУ існує з 2004 року, утворився він шляхом об’єднання Військово-повітряних сил та Військ протиповітряної оборони України.
Але крім них, до складу Повітряних сил України входять розвідувальна й атакуюча авіація, спеціальні повітряні війська, зенітні й радіотехнічні війська.
А також окремі військові частини та підрозділи спеціальних військ (розвідувальні, інженерні, радіаційного, хімічного та бактеріологічного захисту, зв’язку, автоматизованих систем управління та радіотехнічного забезпечення, радіоелектронної боротьби, метеорологічного забезпечення, частини матеріально-технічного та медичного забезпечення та інші).
Військові Повітряних сил України використовують літаки МіГ-29, Су-27, Су-25, Су-24, Су-24МР, Л-39, Іл-76, Ан-26, Ан-24, Ан-30, Ту-134, гелікоптери Мі-8, Мі-9, зенітні ракетні комплекси С-300 та інші.
Деякі країни передають нам свої винищувачі МіГ-29, щоб посилити нашу авіацію. Та Україна давно наполегливо просить про F-16. Зараз надання Україні сучасних винищувачів не здається чимось захмарним. Деякі країни готові навчати наших пілотів, тож ми чекаємо важливого рішення для нашої країни.
Найвпізнаванішим в Україні є Привид Києва. Цей льотчик буквально в перші тижні повномасштабної війни став легендою в Україні та за її межами. Так вправно знищувати десятки російських літаків, та ще й самостійно… Чи ні?
Спікер Повітряних сил Юрій Ігнат розповів під час брифінгу розповів, що перші тижні повномасштабної війни були найважчими для наших льотчиків, адже російські сили переважили. Проте зараз окупанти не наважуються на ближній бій.
Ігнат розповів, що Київ обороняє 40 бригада тактичної авіації, саме через неї виник образ Привида Києва. Тож це не один льотчик, а цілий підрозділ, який, на жаль, зазнав і втрат за цей час.
Фото: Facebook
У ПС ЗСУ розповіли про один із важких повітряних боїв. У ніч на 2 березня 2022 року пара українських МіГ-29 виходить на перехоплення російських винищувачів. У небі — лише два українські винищувачі проти 12 ворожих!
Того дня наші винищувачі влаштували гідну зустріч окупантам — знищили одразу три російські літаки. На жаль, Україна зазнала гіркої втрати — у повітряному бою загинув льотчик першого класу майор Олександр Бринжала.
Осінь 2022 року запам’яталася українцям масованими російськими атаками, коли окупанти могли випускати по 100 ракет за раз. Наші захисники збивали ракети із землі й повітря. 12 жовтня льотчик Вадим Ворошилов, відомий як Karaya, збив п’ять дронів-камікадзе Shahed-136 і дві ворожі ракети у небі над Вінницькою областю.
На жаль, літак армійця постраждав і впав за 20 кілометрів від Вінниці. Сам льотчик успішно катапультувався. Йому надали звання Героя України. Льотчик повернувся до захисту українського неба.
У Маріуполь потрапити було майже неможливо, але треба було доставляти допомогу та забирати поранених з Азовсталі. Українські герої не лишають побратимів у біді, тож літали у Маріуполь, ризикуючи життям.
Кожна наступна місія в Маріуполь ставала складнішою, російські військові тримали повітряну оборону й не пропускали українців.
Льотчики розповідали: зазвичай вирушали до міста на світанку, бувало так, що і вночі. На те, щоб доставити допомогу та забрати поранених, мали всього 20 хвилин. Але все одно виконували завдання.
Українські військові мужньо витримували атаки вороги, показували неймовірний результат, який мав понад 90% збитих ворожих цілей.
Речник Повітряних Сил Юрій Ігнат раніше пояснював, що збивати крилаті ракети льотчики та зенітники вчилися всі вісім років війни (до повномасштабного вторгнення — ред.), готуючись до їх можливого застосування противником.
А робили це тренуючись на Рейсах — радянських розвідувальних БПЛА, які мають приблизно такі ж швидкості й висоти польотів.
Завдяки цьому досвіду екіпажі винищувальної авіації та розрахунки зенітних ракетних комплексів навчилися збивати крилаті ракети, а сьогодні відточують цей досвід на практиці, збиваючи все більше ворожих ракет різних типів і модифікацій.
Бійців зенітних військ теж захищають Україну усіма силами. Раніше ми розповідали історію командира одного з зенітних ракетних дивізіонів Михайла Мироненка.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.