Росія посилила контроль в Криму. Заборонили навіть слухати музику з українських радіоплатформ. Однак розплата за злочини РФ все одно настане.
Постійна представниця президента в АР Крим Таміла Ташева розповіла Вадиму Карп’яку про позов України проти Росії до Європейського суду з прав людини з приводу порушення прав людини в тимчасово окупованому Криму від 27 листопада 2014 року.
Я хоч і не експертка з міжнародного права, але впевнена, що рішення буде ухвалено на користь України.
Було дуже важливим рішення від кінця 2020 року, яке було оприлюднене на початку 2021 року, про власне прийнятність справи України проти Росії, де Європейський суд з прав людини сказав, що РФ мала контроль над територією Криму щонайменше з 27 лютого 2014 року.
Так відповідно вона контролювала абсолютно все, що відбувалося на території півострова. Відповідно всі порушення прав людини, які почалися щонайменше після 27 лютого 2014 року, були під відповідальністю РФ. Тому смерть Решата Аметова, що стала першою на території Криму у цій вже майже десятирічній війні РФ проти України, це безперечно відповідальність Росії.
Зараз власне ЄСПЛ розглядає цю справу і вона є дійсно дуже важливою. Матеріали для неї почали збиратися ще у 2014 році. Тоді команда Крим SOS передавала Міністерству юстиції наші дані, всю інформацію про порушення прав людини на території півострова.
Щодо цієї справи йде така міжсекторальна взаємодія між громадянським суспільством, журналістами, державним сектором з різними державними інституціями, де відповідно збирається та аналізуються ця інформація. Потім все передається як матеріали цієї справи в Європейський суд з прав людини.
Я більше ніж впевнена, що матеріалів достатньо для того, щоб довести, що РФ порушує права людина на території півострова по різних конвенціях і зокрема про насильницькі зникнення. Наприклад ті, що стосуються політичних в’язнів та незаконного вивезення людей або переміщення людей.
У березні 2022 року після початку повномасштабного вторгнення РФ була вигнана фактично з Ради Європи. Але фіналізоване рішення було ухвалене у вересні 2022 року. Але за всі дії, які здійснювала РФ до цього моменту з 27 лютого 2014 року, вона має нести відповідальність. Тобто йдеться про всі порушення прав людини, які відбувалися на території Криму, а також Донецької Луганської областей.
Окрема справа стосується того, що відбувалося вже після повномасштабного вторгнення. Росія має теж нести за це відповідальність.
Також від цієї справи залежать індивідуальні скарги українських громадян. Тому що після того, як буде винесене рішення щодо справи Україна проти Росії, фактично почнуться розглядатися індивідуальні скарги. Йдеться, наприклад, про справи Сенцова, Кольченка, Афанасьєва, справа Решата Аметова та інших осіб, які зверталися до Європейського суду з прав людини.
Їх розгляд був на жаль призупинений, тому що поки не буде розглянута загальна міждержавна скарга, не будуть розглядалися індивідуальні. Тому це фактично відкриє можливість сатисфакції, зокрема компенсації жертвам таких порушень.
Станом на 5 грудня 2023 року було зафіксовано 191 особу, яких переслідують з політичних мотивів, тобто політв’язнів. 123 особи з них — це кримські татари.
Крім того, варто говорити про спротив, який відбувається в Криму і людей, яких переслідують за адміністративними статтями, їх вже близько 600 осіб. Щодо них виносились неправомірні рішення так званими судовими інстанціями в Криму. Тобто це ті люди, яких переслідують за буцімто дискредитацію збройних сил РФ.
Тисячі українців зараз у полоні в Росії. Там вони постійно перебувають в інформаційному вакуумі та піддаються тортурам. Читай, як РФ знущається з українських полонених.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.