Соціологічні дослідження свідчать про незадоволення українського народу тим, як влада влаштовує комунікацію, та відповідальними за інформаційну політику.
Діалог — життєво важливий для продовження ефективної боротьби, але настрої людей змінилися через зниження довіри до представників влади.
Народ бачить помилки в стратегії комунікації, а це породжує вразливість до нападів ворога. Суспільство потребує чесності та відвертості, щоб підготуватися, та зрозуміти, що відбувається.
У перші дні повномасштабного вторгнення, поки ворожі танки заходили на територію України, ворог посилив наступ на інформаційному полі. У соцмережах сипались вкиди та маніпуляції, щоб залякати людей, зневірити, переконати у поразці.
Тоді максимально важливо було налагодити швидкий доступ до офіційної інформації. Про ситуацію в державі оперативно інформував президент. Представники місцевих влад, навіть якщо міста були оточені ворогом, виходили на зв’язок.
Під кінець 2022 року британська розвідка інформувала про успіхи України на інформаційному полі. Росіянам не вдалося розхитати українців. Перший етап російського інформаційного наступу провалився.
Та вже починаючи з другого року війни, українцям стало недостатньо лише отримувати інформацію. У них з’явився запит на відвертий діалог.
І це підтверджують соціологи. За даними КМІС, у жовтні 2023 року лише 25% українців вважали, що потрібно уникати будь-яких суперечок у суспільстві.
— Війна триває, змінюється контекст. Тому суспільство вимагає інших форматів комунікації. А вони не змінюються. Суспільство зараз виключено із переліку суб’єктів. Воно лише об’єкт, на який ллється те, що відбувається, — говорить соціально-політичний психолог Валентин Кім.
Діалог життєво важливий для продовження ефективної боротьби. Методи можуть бути різні. Відновлені ток-шоу, відкритий доступ журналістів до парламенту. Настрої людей так різко змінилися, зокрема через помилки в комунікаційній стратегії, вважає експерт Юрій Гончаренко.
— З кінця 2022 року до середини 2023 року людей готували до контрнаступу, активно обговорювалася відбудова. І знову ж таки, тоді почалися розмови про вибори, включилися відповідно партійні штаби. Поступово це розхитало ситуацію.
Коли ж швидкої перемоги не сталося, посилилася недовіра.
Непередбачуваність держави — це насамперед неспроможність пояснити рішення, прокомунікувати їх наперед. Не коли коментується те, що вже зроблено, а коли заздалегідь обговорюється рішення з суспільством, побудований правильний діалог.
Крім того, коли уряд подав законопроект про мобілізацію в парламент, між публікацією і першими офіційними коментарями була пауза. Жодних пресконференцій не було, ніяких інфографік. Ніхто нічого не видав.
Насправді це величезна проблема. І комунікувати таким чином — це створювати підґрунтя для російських ІПСО.
Радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк один з відповідальних за державні комунікації. Проблему він визнає. Каже, говорити про війну під час ведення бойових дій поки всі лише вчаться, адже ми перша країна, на чиїй території у 21 столітті розпочалися такі масштабні бої.
Про мобілізацію, на його думку, говорити складно, бо суспільство не готове морально відмовитися від свого життя заради країни.
У всіх, які були мрії, глобалізація, подорож, відкритий світ, і тут тобі говорять, що треба піти сидіти в окопі. І з’ясувалося, що всі красиві слова про суперпатріотизм — це красиві слова. А бути українцем – має відповідну ціну, яку треба заплатити. І все це недокомуніковане.
Михайло Подоляк переконаний: казати людям можна далеко не все. Та, наприклад, бізнес, навпаки, очікує чесної розмови, бо відсутність відповідей якраз і лякає.
Водночас росіяни, на жаль, вдосконалюють методи, їхні маніпуляції стають більш схожими на правду. Адже за основу вороги беруть наші проблеми. І чим більше буде внутрішніх недомовок, тим вразливішими ми стаємо.
Разом з тим необхідно завжди пам’ятати, як захистити себе від дезінформації. Читай, що таке Deepfake та як відрізнити реальне відео від фейкового.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.