Ми живемо у матеріальному світі, тож питання чи давати дитині кишенькові гроші, не може не з’являтися. Адже дитина, як і всі дорослі, потребує коштів на власні витрати.
Проте актуальними залишаються інші два: скільки давати грошей дитині та з якого віку?
Аби тобі було легше з цим розібратися, ми зібрали думки експертів, скільки грошей давати дитині в школу, щоб це не било по сімейному бюджету, і коли це доречно починати. Детальніше про суми Вікнам розповіла фінансистка Аліна Мікшіна.
Раніше співзасновник юридичної компанії Любомир Кузюткін пояснював виданню NV: думка економістів сходиться на тому, що починати давати кишенькові гроші дитині варто з шести або семи років — тобто тоді, коли вона іде до школи.
Проте навчати правил поводження з грошима варто ще до цього, аби у школі це не стало для дитини чимось не дуже зрозумілим.
Загальне правило: гроші можна давати тоді, коли дитина освоїть загальні математичні правила з додавання та віднімання, а також зрозуміє логічну послідовність цифр, — пояснював експерт.
На початку важливо дізнаватися у дитини, на що саме вона витратила гроші, а також пояснювати, чому краще обирати: до прикладу, купити одну іграшку, а не витрачати всі гроші на дві, чи більше, які сподобалися.
З віком суми варто збільшувати, а видавати гроші не щодня, а раз на тиждень чи місяць — так у дитини з’являтимуться навички планування своїх фінансів.
У коментарі vikna.tv Аліна Мікшіна пояснила, від чого залежить кореляція суми для дитини.
Також вона зазначила, що кишенькові гроші краще давати купюрами, а не на карту, принаймні до того віку, доки дитина не почне розумно витрачати кошти.
— Якщо говорити про дітей дошкільного віку, то варто завести скарбничку. Адже малечі все одно дають гроші як подарунки, тож дитина може їх накопичувати та потім витрачати під час походів до магазину іграшок.
Що стосується учнів перших-четвертих класів: на мою думку, вони ще замалі, тож завдання батьків — навчити розпоряджатися грошима і закривати необхідні потреби. Якщо говоримо про Київ, то проїзд в загальному щодня може коштувати 50 гривень, плюс харчування та вода, якийсь смаколик чи фрукт.
Тобто необхідною сумою для дітей перших-четвертих класів я вважаю 80-120 гривень.
Також батькам варто купити аксесуари для грошей, аби вчити дитину розпоряджатися, зберігати, збирати та витрачати гроші, — пояснила експертка.
Натомість у підлітків потреб стає більше, вони розширюються, тож і суму варто збільшувати відповідно, зазначає фінансистка.
— Тут витрати розділяємо на дві категорії: необхідні потреби — проїзд та харчування, й так зване підтвердження статусу — дозвілля, кава або речі, які просто хочеться купити.
Pixabay
Також підліткам можна вводити момент “заробітної плати”: платити кошти за виконання якихось завдань. Дитина зможе витрачати ці гроші так, як сама захоче: може витратити повністю, або відкласти на якусь ціль, — додала Аліна Мікшіна.
Батькам експертка радить раз на місяць цікавитися, куди дитина витратила ці кишенькові гроші й давати поради, як ними розпоряджатися краще. Але ні в жодному разі не вказувати, на що їх треба витратити чи скільки саме відкласти.
Для підлітків можна виділяти від 160 до 250 грн на тиждень. Для кращого планування бюджету експертка радить показати дитині, як користуватися відповідними додатками.
— Зараз вказувати дитині, куди і як витрачати гроші — це табу. Це навчання, і чим більше дитина спробує заробляти та витрачати під наглядом батьків, тим вільнішою вона буде у думках щодо грошей у дорослому віці.
Для підлітків варто розділяти необхідні потреби: 160 грн на день, і видавати їх щотижня, і “заробітну плату” — до 250 грн чи іншу суму на розсуд батьків, яку давати раз на місяць. Це робиться для того, щоб дозволити зробити помилки у плануванні місячного бюджету.
Дітям потрібно більше довіряти та менше їх контролювати, — наголошує фінансистка.
Також вона додала, що підлітку краще видавати кишенькові гроші в школу раз на тиждень, а для менших дітей — щоранку. Чим старшою стає дитина, тим краще може планувати свої витрати на тривалий термін.
У підлітковому віці також виникає бажання накопичувати кошти на мрії та цілі. Як допомогти дитині досягти фінансового добробуту, ми розповідали раніше.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.