Похід у дитячий садок — частина адаптації та розвитку малечі. Здебільшого він збігається з періодом перших вікових криз, коли дитина починає випробовувати свої та чужі особисті кордони, пізнає відповідальність за щось та етап сепарації від батьків.
Однак велика частина батьків стикається з проблемою адаптації дитини до дитячого садка: сльози, істерики, прохання не покидати дитину в садку — ці моменти давлять і на батьків, і на дітей.
То як підготувати дитину до дитячого садка? Про що треба подбати, журналістці Людмилі Панасюк видання УП.Життя розповіли експерти. Ми переповідаємо тобі важливі поради.
Експертка з батьківсько-дитячих взаємин Марія Сичинська одразу наголошує, що дитячий садок — не обовʼязкова частина життя дитини. Зараз вони існують для того, аби розвантажити батьків, на плечі яких лягла вся відповідальність за виховання дитини.
Тож це не про соціалізацію. Однак перш ніж віддавати дитину в садок, варто також підготувати й себе: впевнись, чи дійсно ти готовий/(-а) до цього етапу.
Адже основні правила соціалізації дитина пізнає не під час комунікації з однолітками, а у спілкуванні з дорослими, наслідуючи їхньому прикладу.
Якщо ти не хочеш віддавати дитину до садка — не роби цього. Малечу завжди можна зводити на гурток, де вона спілкуватиметься з іншими.
Якщо ж садок таки входить у плани, варто заздалегідь пошукати той, який підійде по всіх параметрах, подобатиметься тобі та дитині. Можна також познайомитися з вихователями та дітьми ще за кілька тижнів до початку навчання.
Pixabay
Протягом цього періоду треба час від часу говорити про дитячий садок, розповідати гарні історії про це місце та ділитися власним досвідом такого періоду.
Коли до початку нового етапу у житті дитини залишається один тиждень, експерти радять разом піти на шопінг: нехай дитина обере капці, одяг, рюкзак на свій смак.
У деяких садках не дозволяють приносити іграшки з дому. Дитяча психологиня Світлана Ройз радить в такому випадку купити мʼяку гумку для волосся, яку можна носити як браслет.
Це буде давати відчуття дитині, що ви разом, ви присутні з нею. Можна намалювати однакові малюнки на руці чи зробити тимчасові тату.
— Ще можна дитині казати: коли ти згадаєш про мене чи раптом засумуєш, відчуй, що це я тримаю тебе за руку, — пояснює експертка.
Щоб повноцінно підготувати дитину до садка, варто в ігровій формі з іграшками програвати такий сценарій: з усіма фразами, жестами, ритуалами. Неначе дитина веде в садок іграшку, прощається з нею у гардеробній. Або як ця “дитина” лягає спати у садку, ходить до вбиральні.
Уже за тиждень варто випрацювати рутину, яка буде присутня у садку: підйом та відхід до сну в одну й ту ж годину, прогулянка на майданчику перед сном, ігри в другій половині дня. Так дитині буде легше звикнути до змін.
Варто також пояснити малечі, що треба робити й кого слухати під час сигналу повітряної тривоги, аби це не стало для неї шоком.
Психологи наголошують: варто подбати про те, щоб на час адаптації дитини до садка не припадало ніяких інших серйозних моральних потрясінь.
Це й про народження молодшого брата чи сестри, переїзд, розлучення батьків, втрата близьких, завершення грудного вигодовування.
Та що робити, якщо грудне вигодовування прибрати до початку дитячого садка не вийшло? У такому випадку консультантка з грудного вигодовування Ірина Дубровська радить залишити цей ритуал ще на деякий час.
— Якщо ми заберемо маму, додамо нове оточення і ще й заберемо груди — це буде занадто стресово для дитини. Трапляється так, що жінці треба терміново виходити на роботу і вона має дуже обмежений запас часу, аби підготуватися до садочка та відлучення від грудей.
Тоді краще залишити грудне вигодовування, і на це є декілька причин: наявність грудного молока після садка поліпшить процес адаптації, до того ж дитячий колектив не дасть занудьгувати, а дитина почне забувати про груди, — пояснює експертка.
Варто подбати лише про дві речі: аби дитина розуміла свої потреби та могла засинати без грудного вигодовування.
Також експертка радить залишити грудне вигодовування для укріплення дитячого імунітету, адже у період адаптації діти часто хворіють.
За словами Світлани Ройз, відводити дитину у садок у перші рази можна зранку, або після денного сну. Адже кожна дитина індивідуальна, і комусь легше відпускати батьків вдень, а не зранку.
— Перше відвідування садочка може тривати дві години. Після повернення додому дайте дитині можливість відпочити. Одній для цього потрібно побігати, іншій — спокійно погратися, третій — посидіти у батьків на руках, — каже психологиня.
У перший день в садку важливо щось подарувати малечі, аби відсвяткувати цей день.
Також експерти наголошують на ще кількох важливих речах, про які мають памʼятати батьки під час першого відвідування садка.
Також експерти зазначають, що критичним під час адаптації є третій день походу до садка.
Якщо дитина — єдина в сімʼї, вона може сприймати шум та доторки інших дітей до себе як агресію, тож про це також варто поговорити заздалегідь.
Загалом адаптація до дитячого садка триває від 1,5 місяця до півроку.
Якщо дитина проживає істерику — варто бути з нею в цей момент, допомогти усвідомити свої емоції. Не піддавайся на слова вихователів, що тобі треба піти, а вони самі впораються: так дитина відчуватиме себе покинутою та зрадженою і точно не полюбить нове місце.
— Щоб заспокоїти дитину, присядь на її рівень, подивися в очі. Поглядом, рухами, мімікою показуй, що розумієш і приймаєш її сльози. Не питай малюка про почуття, зайві питання можуть тільки розпалити істерику. Назви їх самостійно: ти зараз злий/(-а), тобі прикро, ти сердишся, — радить Марія Сичинська.
Також вона радить завжди закладати зайві 20-30 хв перед садком, аби мати час справлятися з істериками.
Червоні прапорці, або що свідчить про погану адаптацію:
Якщо ти помічаєш такі симптоми у дитини, варто зробити перерву та не ходити до садка.
Що робити, якщо дитина не хоче іти в садок, ми розповідали тобі в іншому матеріалі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.