Повномасштабна війна продовжує поглиблювати фінансові проблеми українців. Чимало людей втрачають роботу, годувальників родини, проходять через скорочення зарплати чи просто відсутність роботи.
У поєднанні з наддоступними банківськими послугами це породжує нескінченні заборгованості. І коли кредитні ліміти досягають критичних позначок у десятки чи сотні тисяч гривень, мало кому вдається швидко зібратися та почати повертати борги.
Як прожити на зарплату, придбати все необхідне та ще й почати поступово закривати кредити? Вікна-Новини поспілкувалися з фінансовою експерткою Єлєною Шепель про основні питання:
Сьогодні узяти кредит можна менш ніж за хвилину. А більшість українських банків зі старту підключають кредитний ліміт на картку. Ці кошти або вже лежать на картці, або можуть бути надані за кілька кліків.
У разі непередбачуваних обставин кредитний ліміт справді може врятувати. Однак для деяких він стає легкими грошима, які можна віддати “колись потім”. Так з’являються історії про кредити у сотні тисяч гривень.
Єлєна розповідає, середня сума мікрозаймів, які беруть українці — близько 4500 грн. Це невелика сума, якою покривають завеликі побутові витрати та брак коштів. Та водночас і це може призвести до замкненого кола.
Щойно з’явилися гроші — закрили попередній борг. А оскільки грошей вже не лишилося, мусять знову залазити у кредити, — пояснює експертка.
Єлєна додає, починати закривати борги потрібно зі свого мислення. Перше — усвідомлення того, що наявність боргів не є нормою, і що так живуть не всі. На нас можуть впливати люди з кола спілкування — якщо всі вони мають борги, це поступово може стати нормою і для тебе.
Фото: Unsplash
Єлєна Шепель радить розширювати коло спілкування та обмінюватися досвідом з людьми, які ніколи не мали боргів. Далі потрібно навчитися жити лише на свої гроші.
Покроково пропиши свій дохід, базові та додаткові витрати. Визнач, унаслідок чого виникає нестача коштів.
Не існує якихось готових формул. Дуже важливо поступовими чіткими діями рухатися до того, щоб ці борги закривати.
Експертка каже, певного визначеного відсотка, який потрібно відкладати щомісяця на закриття боргу, немає. І від фінансового спеціаліста, який називає конкретну суму — варто бігти. У людей різняться витрати й доходи, тому комфортна сума для заощадження — різна.
До того ж є питання житла, наявності дітей. Хтось живе у власній квартирі чи будинку, а комусь доводиться винаймати житло, ростити дітей — і це різні суми обов’язкових витрат, а відповідно й можливостей до заощадження.
Єлєна радить відкладати кошти на початку місяця — діяти за принципом “Спочатку заплати собі”. Спершу потрібно відкласти комфортну суму на закриття боргу з урахуванням місячних потреб. Не відкладай відразу багато, щоб коштів вистачило на всі витрати в місяці.
Фінансова експертка погоджується, додатки для контролю витрат справді працюють. Особливо корисними вони можуть стати для людей з мінімальною зарплатою чи невисокими доходами.
Адже в додатку можна чітко простежити, які категорії забирають найбільше грошей — скільки йде на комуналку, оренду житла, продукти, транспорт, розваги тощо.
Зібравши протягом 1-2 місяців інформацію про витрати, можна простежити, за якими категоріями краще зменшити витрати, щоб з’явилися гроші на закриття боргів.
Інколи фінансові проблеми досягають таких глибин, що без порад фахівців, які проаналізують конкретну ситуацію, не обійтися.
— Тут усе просто: фінансовий консультант може знадобитися на будь-якому з етапів, коли людина розуміє, що не справляється самостійно, що потрібні поради та підтримка, — пояснює Єлєна.
Фінансовий консультант може пояснити, з чого і як почати закривати борг у конкретній ситуації з конкретним боргом, а також допомогти пришвидшитися тим, хто вже почав закривати кредити.
Щоб надалі не користуватися кредитними лімітами, фінансова експертка нагадує, перший етап — сформувати звичку жити на власні гроші.
Протягом двох місяців визначити доходи та витрати. Розподілити кошти на всі потреби так, щоб і закрити їх, і не брати борг. Надалі, після закриття боргу, потрібно орієнтуватися саме на ці суми.
Якщо в якийсь момент хочеться зробити імпульсивну покупку, треба розуміти, що вона має бути замість якоїсь іншої витрати зі звичних. Що якась одна з категорій витрат має на цей місяць (чи кілька) зменшитися.
Звичка мислити своїми доходами та витратами, коли сформується, буде допомагати в цьому. Після закриття боргів вона допоможе почати накопичувати кошти.
Експертка зауважує, спершу варто накопичити фінансову подушку безпеки. А вже потім — на мрії, бажання тощо.
Є сенс позакривати кредитні ліміти на всіх картках. Щоб розуміти: раптом що, потрібно розраховувати лише на свої гроші.
Головною порадою, яку дає Єлєна Шепель, є нормалізація серед людей розмов про гроші. Адже серед нас досі побутує радянська звичка не говорити про них та не ділитися жодною інформацією.
Так багато людей пірнають у борги, бо часто лишаються сам на сам зі своїми фінансовими проблемами. Вони не можуть прийти до найближчих людей і поговорити про це, щоб разом знайти рішення.
Так намагаються розв’язати свої проблеми самотужки, і коли це не виходить, потрапляють у боргові ями.
До того ж розмови про фінанси мають бути нормалізовані заради обміну досвідом та корисними особистими порадами. Тому варто ділитися з близькими та друзями своїми фінансовими успіхами чи невдачами.
Моя рекомендація на всіх виступах — знайти собі так званого фінансового buddy (друга — ред.). Це людина в оточенні, з якою можна спокійно поговорити про гроші, поставити питання, поділитися цілями та успіхами.
Однією з причин, чому так швидко зникають кошти з картки, є онлайн-шопінг. Раніше ми розповідали, чому так важко не замовляти товари з Інтернету.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.