Клінічна психологиня
Світогляд та характер підлітків лише починає формуватися, а на цьому шляху їх може чекати розчарування, невпевненість у собі, бажання бунтувати проти світу та інші речі. Іноді без допомоги фахівців важко впоратися з настільки суперечливими емоціями.
Однак гарна новина в тому, що підлітки, на відміну від дітей молодшого віку, можуть самі описати свій стан та дати підказку психологу щодо потреби зустрічей з фахівцем, впевнена психологиня Анастасія Покровська. У розмові з УП.Життя вона розповіла, як зрозуміти, що підлітку потрібна допомога психолога.
За словами експертки, у підлітковому віці психіка нестабільна, а через зміни у гормональному фоні настрій змінюється дуже непередбачувано.
Підлітки схильні до заниженої самооцінки та сумнівів щодо себе. При цьому домінує дія кортизолу — гормону, що відповідає за стрес.
— Підліток намагається сепаруватись від дорослих у сім’ї та зрозуміти — хто ж він насправді. До цього часу він все життя вивчав дорослих навколо, у цьому віці приходить час вивчати себе, — розповідає фахівчиня.
Самопізнання проявляється у різних хобі, наприклад, високій зацікавленості у музиці чи певній субкультурі, героях коміксів чи книг. Підліткам цікаве все незвичайне, а також вони постійно запитують себе: що таке життя і чому його варто жити?
Але є очевидні червоні прапорці у поведінці підлітків, які мають занепокоїти батьків та є приводом для звернення до психолога:
Батьки можуть надмірно тривожитися та не знати, як поводитись з власною дитиною-підлітком. Це теж привід звернутися до дитячого психолога.
— Не варто накопичувати напруження в родині та жити у конфліктах. Це виснажуватиме психіку і дорослих, і дитини. Треба розуміти, що вихід з конфліктів завжди є, а попросити допомоги спеціаліста — крок, який допоможе сім‘ї, – радить психологиня.
Отже, зрозумівши, коли варто звернутися з підлітком до психолога, слід підготуватись і до зустрічі з фахівцем. Сучасним підліткам набагато легше прийти до цього, адже вони більш обізнані в психології та часто цікавляться нею.
Здебільшого вони мають позитивне сприйняття психолога, а інколи самі просять батьків знайти їм спеціаліста. Але є протилежні випадки, попереджає експертка.
Дехто вважає, що їх ведуть до психолога, щоб поскаржитися, або вважають, що батьки підозрюють в них психічну хворобу.
Unsplash
— Тут дорослим важливо дати зрозуміти дитині, що до психолога ходять абсолютно психічно здорові люди, часто це хтось успішний, можна наводити позитивні приклади: кіноакторів, співаків, власників бізнесу, — каже Анастасія Покровська.
Іноді батьки створюють негативну асоціацію з психологом, коли під час конфлікту у пориві емоцій погрожують записом до психологів, бо з ними щось не так.
— Це створює у дитини негативне враження і про психолога, і про саму дитину, — застерігає експертка.
Спершу варто вислухати підлітків і дізнатись, що вони думають про відвідування психолога. А потім спокійно та аргументовано надати свою інформацію. Потрібно домовитись, що зустріч необхідна, щоб знайти спільну мову.
Ще один страх батьків — те, що їхня дитина потрапить до поганої компанії. Ми розповідали, як вберегти її цього кроку.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.