Момент, коли переоцінюєш все своє життя та речі, які встиг/(-ла) досягнути, буває у кожної людини. Стан непевності, дратівливості та думки про самореалізацію виникають у період, що також відомий під назвою криза середнього віку.
Журналістка УП.Життя Анастасія Коропецька поспілкувалася з психіатринею Софією Влох та розібралася, чи існує криза середнього віку і як вона проявляється у чоловіків та жінок. Ми також ділимося з тобою найцікавішим і порадами, як пережити цей стан.
Психіатриня Софія Влох каже: криза середнього віку не є психічним розладом, а швидше — певним періодом життя, під час якого людина переживає певні зміни, проходить рефлексії та роздумує над тим, чого вона встигла досягти, а що — ні.
Також в цей період відбувається порівняння свого життя з тим, що було раніше і що може бути в майбутньому.
Посилити кризу та додати невпевненості можуть й зміни в тілі. В середньому в цей час починається процес старіння, мʼязи та шкіра стають менш пластичними.
У 40 років чоловіки та жінки також відчувають зміну своєї соціальної ролі: на зміну догляду за дітьми, які вже виросли, приходить потреба допомоги своїм батькам, що старіють.
— Загалом криза може мати певну кількість симптомів, які можуть змінюватися в залежності від людини, але це не є діагностичним критерієм певного психічного розладу, тому конкретні симптоми не є визначеними. Різна література дає різну симптоматику, — наголошує Софія Влох.
Разом з тим, криза середнього віку має кілька загальних симптомів:
Поява таких відчуттів може загнати тебе у глухий кут, тож краще звернутися за підтримкою до спеціаліста з психічного здоровʼя.
За словами психіатрині, у відчуттях цей стан мало чим відрізняється в чоловіків та жінок. Однак різнитися можуть реакції на кризу.
— Жінки можуть проходити кризу середнього віку трохи мʼякше, з менш радикальними змінами у поведінці, як у чоловіків. Наприклад, чоловік купує кабріолет і вмикає голосно музику, а в жінки фокус може бути зосереджений на тілі та догляді за собою, — ділиться експертка.
Тривалість кризи середнього віку також є індивідуальною, адже сама вона повʼязана із початком психологічних, фізичних та гормональних змін у тілі.
Для когось це пів року чи рік, для іншого — це довший етап. Тому ми не можемо розділити цю кризу на певні етапи, — пояснює Софія Влох.
Визначальним є лише те, як сама людина сприймає свій стан та як ставиться до змін. Від цього залежить і тривалість кризи — тож експертка радить сприймати все нове з цікавістю та легкістю, не акцентуючи на негативі.
Софія Влох наголошує: якщо криза середнього віку проходить без певних психічних розладів, тоді з нею цілком можливо впоратися самотужки.
Рexels
Щоб це було легше, дотримуйся кількох правил.
Погіршувати твій стан також може відчуття жалю за помилки минулого. Однак час не повернеш, а як припинити шкодувати про минуле, ми розповідали раніше.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.