У сучасному світі висока оплаті праці може здаватись справжнім подарунком долі, свідченням докладених зусиль та джерелом успіху й стабільності. Проте зачароване коло умовного комфорту може стати пасткою для тих, хто опинився у його обіймах. Адже за ілюзією безпеки можуть лишатись прихованими золоті наручники, які насправді ж несуть за собою ще й психологічний дискомфорт та проблеми зі здоров’ям.
І попри те, що часто від інтенсивності високооплачуваної роботи збільшується й кількість негараздів у житті людини, лише одиниці можуть покинути все та відправитись на пошуки більш комфортних та здорових умов праці.
Чому так? Видання BBC поділилось причинами, чому високооплачуваним працівникам важко звільнитися від золотих наручників, та чому такі умови праці можуть бути небезпечними для добробуту і розвитку людей.
Професор менеджменту в Тепперській школі бізнесу Університету Карнегі-Меллона в Пітсбурзі Рубаб Джефрі О’Коннор пояснює, що “золоті наручники” — це давня практика роботодавців. Вони платять найвищу зарплатню своїм працівникам, щоб утримати їх в компанії. Проте натомість і вимагають за це максимальної віддачі.
Цей термін виник ще у 1976 році, коли зарплати банкірів на Волл-стріт почали значно перевищувати зарплати середнього працівника приватного сектора.
Та насправді “золоті наручники” — це більше, ніж висока зарплатня. Йдеться ще й про різні пільги та бонуси, які може надавати компанія.
Загальний фінансовий пакет може містити опціони на акції, щорічні премії та пільги, складені шестизначними сумами — і навіть більше.
Тож заради них часто працівники можуть не зважати на власне невдоволення виснажливими завданнями, відсутністю балансу між роботою та життям, і навіть нездоровою атмосферою в компанії.
Часто за високу зарплатню роботодавці очікують, що їхні працівники будуть виконувати свої обов’язки у більшому об’ємі та значно якісніше. Рубаб Джефрі О’Коннор порівнює таке ставлення з вибором готелю: чим більше ти платиш, тим більші твої очікування.
Роботодавці можуть почати ставити недосяжні цілі, або ж невідповідні строки здачі проекту: на нього потрібно три місяці, але високооплачуваному працівнику необхідно буде зробити все за три тижні. Та з кожним виконаним завданням працівник отримує бонуси. Тому “золоті наручники” починають затягуватись міцніше й вирватись з них стає все тяжче.
Високий рівень заробітку стає нібито компенсацією за понаднормові години роботи, постійний стрес та напругу. Насправді ж працівник на додачу віддає за таку умовну фінансову стабільністю значну частину свого життя. Дехто може набути психологічних проблем чи втратити родину через постійну відсутність партнера вдома.
Чому ж багато хто так і не наважується покинути свою тяжку роботу? З високою заробітною платою людина може покращувати свій рівень життя, разом із цим ростуть і її вже звичні витрати.
Працівник може намагатись компенсувати собі стресові робочі дні заняттям певним хобі, поїздками на відпочинок, вечерями у дорогих закладах чи покупками дорогих речей.
Так ця людина вже облаштовує нібито комфортний для себе спосіб життя. А відмова від стресової, але високооплачуваної роботи, буде означати й відкидання вже звичного способу життя. А разом з тим відмову від певного кола спілкування і навіть для декого — почуття гідності.
Якщо людина все ж таки почувається некомфортно на своїй роботі, варто задуматись над способами покращити свої умови. Інколи все виправити може допомогти й звичайна розмова з роботодавцем про перегляд робочих годин та навантаження.
Якщо ж стосунки з колективом та керівництвом не передбачають діалогу, тоді необхідно задуматись про зміну робочого місця. Це важливо, оскільки такі умови праці можуть призвести до проблем з ментальним здоров’ям. Також через стрес і недостатню увагу до свого самопочуття можуть з’явитись захворювання.
Так зрештою усі зароблені кошти можуть опинитись не на власному банківському рахунку, а в руках лікарів, яким доведеться рятувати людину від наслідків її рішення лишатись у “золотих наручниках”.
А ось комфортна робота з трохи меншою зарплатнею може насправді принести не лише спокій в життя, але й допомогти особистісному розвитку та самореалізації.
Хай як ми можемо любити свою роботу, інколи вона приносить стрес. На деякі з численних факторів ми не здатні вплинути, та дещо все-таки в наших силах. Читай, що робити, щоб побороти стрес на роботі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.