Сучасним світом правлять “успішний успіх”, перспективні молоді акули бізнесу й підприємств, активні та спортивні. Чи… ні?
Ідеальна картинка вже встигла побувати на піку популярності з кінця 2000 років до зовсім нещодавнього часу і нині стала символом поганого тону та брехні. Натомість розмірений темп життя із відмовою від звичних для молоді та підлітків ще десять-пʼятнадцять років тому цілями та планами набуває все більшої популярності.
Комусь може здатися, що молодь просто лінується. Однак, якщо замислитися, скільки сил та енергії з людини висмоктує пропаганда успішного життя та великих здобутків у відносно ранньому віці. Тоді виникає запитання: а чи вартують ці привілеї нашого здоровʼя та часу?
Все активніше у світі розвивається культура дауншифтингу, що простою мовою означає спрощене життя. Ідеальним відповідником в українській мові та культурі стане значення Сковородинство — із посиланням на геніального українського філософа Григорія Сковороду, автора вічного Світ ловив мене та не спіймав.
Тож що таке ця філософія дауншифтерів, чи справді це корисна звичка простіше ставитися до життя, або ж лише “прикриття” для ледачих? Детальніше розбираємося далі.
Цілком логічним є те, що стиль нашого життя змінюється відповідно до загальних норм та умов. Так, 100 років тому усі люди ходили на роботу на заводи, виробництва тощо.
Однак зараз у світі, що пережив пандемію COVID-19 та пристосувався до віддаленої роботи, вже не обовʼязковою є робота в офісі. Та й сама сфера праці істотно змінилася, як і можливість регулювати кількість робочих годин.
Unsplash
На фоні цього зʼявилася й переоцінка власного життя та можливостей. У пріоритет все частіше виходить здоровʼя — фізичне та ментальне, — а не соціальний статус та кількість досягнень у життєписі.
Іншими словами — дауншифтинг. З англійської downshifting — це перемикання автомобіля на нижчу передачу, дослівно ж перекладається як сповільнення якогось процесу. У ширшому значенні це — наче “збавити оберти” та жити заради себе.
Люди, що живуть за філософією дауншифтингу, шукають баланс між роботою та вільним часом, відпочинком, достатком та розвитком.
Як правило, дауншифтинг обирають ті люди, для кого важливішим є їхній моральний стан та захоплення, хобі, вільний час, аніж стабільна та стресова робота з високим прибутком.
Натомість класична культура споживацтва пропонує акцентувати на заробітку, а навіть у вільний час, який інколи можна викроїти зі щільного графіку, ми можемо знайти ще один чи навіть кілька джерел підробітку.
Дауншифтери проводять своє життя не так, як це робить більшість. Саме тому філософія викликає нерозуміння та навіть засудження з боку суспільства.
Може здатися, що філософія сповільненого темпу життя ширше розвинута саме за кордоном. Однак в Україні дауншифтерами можна також назвати й екопоселенців, що переїздять з великих міст до селищ чи навіть хуторів.
Там вони починають чути себе, а не навʼязані соціумом парадигми.
Українська блогерка Іванка Дячук на своєму YouTube-каналі детально розповідає про власний досвід зміни галасливого міста на тихе та спокійне село. Також дівчина бере інтервʼю у таких же молодих людей, що розпочинають життя заново у селах та хуторах України.
Для багатьох тих, хто пробує життя в стилі філософії дауншифтингу, метою є вирватися із системи. Однозначно важко відмовитися від базових речей у нашому житті: таких як їжа, ліки, одяг та житло. Однак цілком реально обійтися без надлишку, з якого складається рутина.
Однак дійти до усвідомленого дауншифтингу непросто: хтось розуміє цю філософію вже після вигорання та розчарування у загальноприйнятих нормах, а для інших монотонна робота та розклад ніколи не були бажаними.
Зрештою, розуміти цю філософію можна по-різному. Однак наприкінці ти можеш зустріти свої власні бажання, зрозуміти їх та знайти справжнє щастя там, де інші люди його не побачать.
До такого сповільненого темпу життя може привести чимало причин, і у кожної людини вони будуть різнитися. Адже сама ідея дауншифтерів — виділяти час на життя, а не лише на роботу, працювати для життя, а не жити задля роботи.
Разом з тим, можна виокремити кілька причин поширення дауншифтингу.
Практична психологиня Анастасія Саска у коментарі Вікна-новини каже: якщо розглядати дауншифтинг як спосіб отримувати ще більше задоволення від життя через вибір особистого задоволення, а не успіху та грошей — тоді це непоганий спосіб переглянути свої цілі та пріоритети.
— Дауншифтинг може підійти для людей, які постійно в гонитві за успіхом і визнанням. Однак існує загроза провалитись в гедоністичне задоволення, яке буде іти не на користь людини, а перетворювати її в споживача.
Як спосіб відновитися після гонитви за успіхом, на мою думку, певною мірою це непогана стратегія для всіх, — каже психологиня.
З іншого боку, в усіх існує можливість перетворити своє життя на вічний пошук задоволення. Тому варто розглядати це не як плоске явище, а в континуумі, де з одного боку задоволення, а з іншого — так званий “успішний успіх”, і в залежності від різних життєвих ситуацій пересувати себе по цій площині, — висновує експертка.
Звісно, як і у будь-якій зміні звичного ритму життя, дауншифтинг має свої переваги та недоліки. З очевидного — сповільнений та легкий спосіб життя позбавлений стресових ситуацій, людина знаходить час на себе та рідних, а також знає, чого прагне насправді.
Однак є й неочевидні недоліки:
На думку про радикальну зміну власного життя може підштовхнути й криза самореалізації, яка виникає у кожної людини. Як її розпізнати та пережити, ми розповідали тобі в іншому матеріалі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.