Ближче до сесії, етапу написання дипломної роботи чи просто посеред навчального року студенти часто відчувають занепад сил, небажання вчитися та емоційні гойдалки. Однак кидати навчання — не варіант. Те ж саме можуть відчувати й школярі, які сумлінно навчаються чи готуються до іспитів.
Від постійної втоми, обов’язків та вимог, які перед ними стоять, у студентів та школярів може статися емоційне вигорання, яке може вплинути на погіршення морального та фізичного стану.
Аби допомогти “триматися” в непрості часи навчання, ми розпитали у практичної психологині Анастасії Саски, як визначити емоційне вигорання від навчання у студентів та школярів, а також — як його подолати.
Практична психологиня Анастасія Саска розповідає, які ознаки вказують на емоційне вигорання у студентів чи школярів. Це можуть бути: постійне відчуття втоми та втрати контролю, зниження мотивації та ефективності, відчуття власної безпорадності та незначущості.
Крім цього, натякати на загальну втому можуть і фізичні симптоми, наприклад, загальна слабкість, зміни в апетиті (можуть бути як переїдання, так і відмова від їжі), проблеми зі сном (труднощі із засинанням, або навпаки сильна сонливість).
Усе це свідчить про фізичні та психологічні ознаки емоційного вигорання. Тут потрібно зважати на свій стан та оперативно виходити з нього. Та це буває складно, адже часу немає не лише на себе, а й на завдання. Якщо не робити нічого — це загрожує погіршенням ситуації та твого стану.
На розвиток вигорання впливає постійне переживання стресу, перенавантаження та відсутність відпочинку, — пояснює психологиня.
Фото: Unsplash
— Тобто, перебуваючи в стресі, людина замість того, аби розслабитися та відпочити, все більше і більше занурюється в навчання чи роботу для того, щоб розв’язати проблеми, які викликають стрес. А в результаті отримує емоційне вигорання.
Емоційне вигорання може бути повʼязаним з депресивними, тривожними розладами. А також, якщо не виходити з цього стану, є ризик збільшити розвиток залежностей від різноманітних речовин.
Такі розлади можуть зʼявитись унаслідок постійного перебування в напруженій чи стресовій ситуації, прокручування негативних думок та образів, які повʼязані з початковою причиною виникнення емоційного вигорання.
Наприклад, якщо студент(-ка) боїться не скласти іспит, постійно думає про кількість не зданих робіт, свої помилки тощо — нарікає себе на розвиток тривожних чи депресивних розладів.
Якщо в тебе немає можливості взяти паузу в навчанні, тоді варто подружитися з тайм-менеджментом і техніками, які спрямовані на релаксацію.
Важливо планувати не лише час на навчання, а й на відпочинок, в ідеалі, щоб він був активним — можуть бути прогулянки з друзями, спорт, хобі, — каже психологиня.
— А техніки релаксації допоможуть розслабити не тільки тіло, але й розум, для того, щоб постійно не перебувати у навчальній напрузі. Також важливим моментом буде потурбуватися про свої фізіологічні потреби — збалансоване харчування та повноцінний восьмигодинний сон.
До психолога варто звернутися, якщо ти помічаєш, що емоційне вигорання значною мірою перешкоджає й утруднює повсякденне функціонування. Також якщо є погіршення фізичного та емоційного стану, зміна в продуктивності та соціальна відчуженість, і ці симптоми спостерігаються довше ніж два тижні.
Тобі потрібно визначити основні сфери, на які хочеш спрямувати свою увагу та силу. Не намагайся досягти ідеалу у всьому, а керуй власним часом — встанови чіткі межі між навчанням та відпочинком, навчися казати “ні” своєму внутрішньому перфекціоністу.
Профілактикою емоційного вигорання студентів та школярів від навчання є: грамотний тайм-менеджмент, збалансоване харчування та здоровий сон, відпочинок.
Раніше ми розповідали, в чому різниця між вигоранням та стресом.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.