Наближається головне свято нашої країни — День Незалежності України. Наша держава протягом століть свого існування вимушена за себе боротися. І так, у боротьбі, проходить 33-й наш день народження.
Найголовніше у кожній державі — її люди. Без них не було б країни, досягнень, і взагалі чогось цінного і справді важливого. Тож сьогодні ми боремося за наших людей — у полоні, на фронті, в окупації.
Завжди важливо дізнаватися більше про своїх. Цей матеріал ми присвятили всесвітньо відомим українцям, які живуть і творять вдома, а також тим, хто живе по всьому світу, але пам’ятає своє українське коріння.
Всесвітньо відома кліпмейкерка та режисерка Таню Муіньо — уродженка Одеси. Вона продюсує кліпи для українських та світових виконавців — Дженніфер Лопес, Lenny Kravitz, The Weeknd, MONATIK тощо.
Таню народилася в Одесі, та має батька з Куби. Він приїхав в Україну за обміном, а потім зустрів своє кохання тут. Її творчий шлях розпочався зі сфери моди, вона створювала одяг. Колись друзі попросили її зняти відео, усе це потім переросло у створення кліпів для Монатіка — Таню зняла 14 робіт для нього.
Потім — стала режисеркою кліпу для Кеті Перрі, а з 2020 року почався її зірковий час та співпраця з Біллі Айліш, Lil Nas X, Cardi B, Гаррі Стайлзом. Її роботи збирають мільйони переглядів.
Переглянути цей допис в Instagram Допис, поширений Tanu Muiño (@tanumuino)
Допис, поширений Tanu Muiño (@tanumuino)
Таню нині є рекордсменкою за кількістю нагород у номінації Найкращий відеокліп від YUNA. Чимало людей дізналися про неї після того, як вона продюсувала постановку alyona alyona та Jerry Heil з піснею Teresa & Maria на Євробачення 2024.
В інтерв’ю для Vogue вона розповіла, що надихається Одесою і вважає її місцем сил, а також — про плани на життя і розвиток в Україні:
Одеса – найулюбленіше місто на планеті. Там мої друзі та сім’я, там я надихаюсь і набираюся сил.
— Хочу відновити Одеську кіностудію і постійно шукаю інвесторів. Я поки не готова знімати повнометражні фільми чи серіали, але хочу й надалі будувати майбутнє в Україні. Почну з того, що розвиватиму український кінематограф, — зазначила Таню.
Мало хто знає, що один із найвідоміших у світі кінорежисерів має українське коріння. Стівен Спілберг — американець за народженням, але мав дідусів з Одеси та Кам’янця-Подільського.
Одного разу у 2006 році він навіть побував в Україні, де презентував картину про Голокост. Трагічна історія Бабиного Яру надихнула його на створення Списку Шиндлера. А в його фільмі Війна світів напад прибульців починається з аномалій в Україні.
На початку повномасштабної війни Спілберг разом з дружиною пожертвував українцям мільйон доларів.
Українська дизайнерка одягу Ксенія Шнайдер запустила свій всесвітньо відомий бренд у 2011 році. Її клієнтами є голлівудські зірки та відомі артисти — Белла Хадід, Дуа Ліпа, Моніка Белуччі, Селін Діон, Леді Гага та інші.
Концепція бренду передбачає виклик нормам, перероблення одягу та редизайн. Ксенія вигадала джинси, зшиті з двох частин. Також вона веде подкаст Нелегка промисловість.
Фото: Instagram
Вона привнесла в індустрію моди такі поняття асиметричні джинси, demi-denims, dead stock матеріали. Бренд займається переробленням джинсів, текстильних відходів, зразків тканин, вінтажного спортивного одягу.
Ксенія перемагала у номінаціях Найкращий український бренд стійкої моди, Найкращий український дизайнер чоловічого одягу, Найкращий джинсовий стиль.
Іван Фролов — український модельєр, який став відомим у світі завдяки своїм творінням. Його образам віддають перевагу Бейонсе, Дуа Ліпа, Måneskin, Дженніфер Лопес та чимало інших зірок.
Киянин Іван займався бальними танцями, та потім його увага зосередилася на дизайні. Творчий шлях розпочав у підлітковому віці, потім був стилістом телепроектів та художником з костюмів.
Переглянути цей допис в Instagram Допис, поширений FROLOV (@frolovheart)
Допис, поширений FROLOV (@frolovheart)
У 2011 році заснував власний бренд Frolov. Іван має низку премій — Відкриття року (2014), Найкраща fashion-постановка (2015–2019) та Прорив року (2016, 2020).
Філософією бренду він вважає поєднання інтелекту та провокації, невимушеності з комфортом, соціальної відповідальності з безтурботністю.
Американка українського походження — саме такою є акторка та режисерка Віра Фарміґа. Вона виросла у родині українських емігрантів, відвідувала українську школу у США, була учасницею організації Пласт.
Попри навчання, кар’єру та особисте життя у США, вона не забуває про свою ідентичність та всіляко підтримує Україну. У 2014 році — підтримала Євромайдан, у 2022 — зачитала вірш Симоненка для українців, почала займатися гуманітарною допомогою.
Акторка продовжує підтримувати Україну.
Його капелюшки стали такими відомими, що можна вгадати автора лише за їх силуетом. Дизайнер Руслан Багінський — засновник однойменного бренду, який полюбився Мадонні, Бейонсе, Доджі Кет, Ріанні та іншим.
Лише у свої 20 років він почав працювати стилістом у Львові, у 21 почав виготовляти головні убори для знімань. Його бренд постав у 2015 році, і відтоді продовжує розвиватись.
Перші свої капелюхи Руслан виготовляв вручну, в майстернях де вивчав унікальні технології виробництва. Він відтворював українські капелюхи 20 століття, а потім додавав до них духу сучасності. Кожен капелюшок виготовляється в Україні, пишуть на сторінці бренду.
Фото: Нікола Кохлан у капелюшку Ruslan Baginskiy/Instagram
Письменниця Оксана Забужко відома не лише в Україні, а й у багатьох країнах світу. Вона читала лекції у Єльському та Колумбійському університетах, викладала в Університеті штату Пенсільванія, у Гарвардському та Піттсбурзькому університетах.
Її твори перекладені понад 20 мовами. А роман Польові дослідження українського сексу не лише запустив український книжковий ринок у 90-х, а й став найбільш перекладеним українським прозовим твором.
Її твори адаптують для театральних постановок у Європі та в Північній Америці. На міжнародних аренах діячка постійно популяризує Україну та закликає до допомоги під час війни. Забужко має понад два десятки українських та міжнародних премій та відзнак.
Про оскароносного режисера Мстислава Чернова світ дізнався не так давно. Проте його точно запам’ятали. Фільм, перегляд якого змушує серце боліти, 20 днів у Маріуполі, зняв саме він разом з Євгеном Малолєткою та Василісою Степаненко.
Харків’янин приніс Україні перший Оскар, а також чимало інших нагород за стрічку — Пулітцерівську премію та премію Гонгадзе в тому числі. І змусив увесь світ побачити жахливі кадри облоги та бомбардування Маріуполя росіянами.
Його творчий шлях почався з фото Харкова. Вони полюбилися містянам. Вже у 2013 році його визнали фотографом року в номінації Документальна фотографія. Пізніше він зацікавився зніманням воєн та конфліктів.
Переглянути цей допис в Instagram Допис, поширений Mstyslav Chernov (@mstyslav.chernov)
Допис, поширений Mstyslav Chernov (@mstyslav.chernov)
Фотографував Євромайдан, протести в Туреччині, війну на Донеччині, збитий росіянами MH-17 Malaysia Airlines, війну в Сирії, Іраку. Його робота часто була на межі з виживанням. Він ледь не загинув в Іраку та в Маріуполі.
Айзек Лієв Шрайбер — відомий американський сценарист, кінопродюсер та актор. Він також має українське походження. Його дідусь був з України. Та попри таку далеку спорідненість Лієв уже третій рік невпинно допомагає Україні, за що отримав орден За заслуги.
Шрайбер приїхав до України на початку повномасштабної війни, майже відразу розпочав співпрацю з United24, готував для біженців, у соцмережах закликав до допомоги українцям.
Переглянути цей допис в Instagram Допис, поширений BlueCheck Ukraine (@bluecheckukraine)
Допис, поширений BlueCheck Ukraine (@bluecheckukraine)
Американський рок-музикант та співак також має українське коріння! Його прадід був корінним киянином.
Про це він розповів під час виступу в Україні у 2008 році. Як виявилося, він вважає себе українцем і досі, адже у коментарі до Таню Муіньо, написав:
Ось що виходить, коли об’єднуються двоє українців. Вся любов і повага тобі. Не можу дочекатися, щоб зробити це знову.
Фото: скриншот Instagram
Музикант також підтримав Україну після початку повномасштабної війни.
Про український електро-фольк гурт Onuka знають не лише у нас! Поєднання національних народних мотивів з електронною музикою відразу полюбилося закордонним слухачам.
Onuka записували треки на американському лейблі Most Addictive Records, гастролювали та виступали на європейських фестивалях та у Китаї.
Більшу славу приніс виступ у фіналі Євробачення-2017, яке проводилося в Києві.
Раніше ми розповідали про українських митців, яких убила Росія.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.