Повномасштабна війна вплинула на психіку дітей та підлітків. Тепер перед батьками постає важке завдання: підтримувати моральний стан дітей, попри всі події навкруги, заспокоювати та убезпечувати від негативних подій.
Допомогти розібратися у такій складній темі може психолог. А своїм досвідом спілкування з дітьми під час повномасштабної війни поділилася ведуча телеканалу СТБ, фітнес-тренерка, мама двох дітей Марина Боржемська.
Як вона заспокоює своїх дітей у складні моменти — читай у матеріалі.
— Це дуже складна тема для кожної родини, матері та батька, які виховують своїх дітей: що потрібно сказати та як подати інформацію.
Ми розуміємо, що діти дуже багато часу проводять в інтернеті, спостерігають за тим, що відбувається в нашій країні. До того ж вони це відчувають з кожним вибухом та повітряною тривогою.
Тривожність неминуча, вона зростає щодня, — каже Боржемська.
Ми говоримо з дітками про всі відчуття. Коли мені страшно, я також проговорюю, що відчуваю — мені теж страшно. Але коли ти знаєш назву свого страху, можеш відверто сказати вголос: “Так, я боюся того часу, в якому ми живемо, та того, що відбувається. А ще більше я боюся втратити когось зі своєї родини”.
Ми обговорюємо кожну подію, яка відбувається в нашій країні.
Переглянути цей допис в Instagram Допис, поширений Боржемська Марина (@uzelkova.marina)
Допис, поширений Боржемська Марина (@uzelkova.marina)
Роберт та Олівія нестерпно боляче переносять те, що гинуть діти в нашій країні. Коли ми сідаємо разом, то проговорюємо всі страхи — що кожен відчуває, що у кожного всередині.
Я кажу, що завжди підтримаю їх, наскільки зможу, і захищу, наскільки вистачить сил. Завжди обіймаю їх.
Марина Боржемська зізнається: коли донька Олівія розповідає, що відчуває, мама завжди пригортає її.
— Мовчки вислуховую все, що вона говорить, і потім ми все обговорюємо, думаємо, як вийти з тієї чи іншої ситуації, щоб це не було настільки складно і важко для внутрішнього стану. Дуже важливо, коли людина може відверто сказати, чого вона боїться і що її лякає.
Роберт вже дорослий, ми також з ним можемо говорити абсолютно про всі переживання його життя, оскільки він зараз знаходиться у підлітковому віці.
Та навіть під час війни дитячий аб’юз існує і продовжується. Роберт завжди розповідає, що відбувається в школі між однолітками, які образливі речі чує у свою сторону, оскільки він у мене інтелігентний хлопчик, а суспільством не завжди це позитивно сприймається. Особливо — у такому віці.
Коли лунає сирена, Роберт бере на себе чоловічу роль захистити своїх тендітних дівчат. Він вже перетворився у такого справжнього чоловіка, який огортає у свої міцні обійми й каже, що завжди з нами, захистить нас та буде поруч, — розповідає телеведуча.
А ще додає: батькам із дітьми потрібно про все спілкуватися й давати зрозуміти, що дорослі теж інколи бояться.
Коли діти побачать, що дорослі можуть ділитися емоціями, то й самі будуть не боятися ділитися своїми почуттями та працювати з ними правильно, — висновує Боржемська.
Ще один варіант заспокоєння дитини, який також поверне впевненість у собі, — Відважна мальовка. Що це таке та де її завантажити, ми писали в нашому іншому матеріалі.
Підписуйся на наш Telegram та стеж за останніми новинами!