Олії — це тригліцериди, які видобуваються з рослин. Такі олії були присутні в побуті людей протягом тисячоліть. Серед рослинних олій, наділених цілющими властивостями, лляна займає особливе місце. Читай про користь та шкоду лляної олії, кому не варто вживати олію з льону, що вона лікує та як правильно споживати лляну олію — у матеріалі.
Ще Гіппократ застосовував лляну олію при лікуванні шлунку, ран та опіків. Красуні Єгипту на основі лляної олії виготовляли косметику. В Україні наші предки харчувалися нею і лікувалися, застосовували для загоєння ран, використовували як болезаспокійливий засіб. Під час посту жодна страва не обходилася без лляної олії для надання їжі вишуканого смаку та аромату.
У процесі цивілізаційного розвитку лляна олія поступилася місцем дешевшим і простим у виробництві — соняшниковій та кукурудзяній оліям. Хоча зараз є тенденція до зростання популярності олії з льону.
В Америці насіння льону включено в раціон шкільного харчування, а олією переважно заправляють салати. Німці полюбляють вживати сир з сіллю і кмином, змішаний з лляною олією. У Канаді виробляють маргарин, використовуючи цю олію, як складник.
Нутриціологи вважають, що той, хто вирішив перейти на здорове харчування, обов’язково повинен включити у свій раціон лляну олію.
Залежно від ступеня очищення, лляна олія має приємний аромат, її колір — від золотистого до коричневого.
Важливо пам’ятати, що цей продукт не слід піддавати тепловій обробці, інакше він втратить свої корисні властивості.
Для того, щоб забезпечити організм добовою нормою необхідних ненасичених жирних кислот, досить спожити одну-дві столові ложки лляної олії.
Лляну олію виробляють двома основними способами: методом одноразового холодного віджиму та шляхом рафінації.
Рафінована лляна олія часто проходить ще додаткові обробки. Це очищення лугом, відбілювання та дезодорація. Ці процедури позбавляють олію запаху, кольору та смаку. Але що найгірше, вона втрачає корисні речовини та цінні жирні кислоти. Що позитивно — у такої олії тривалий термін зберігання та можливість використання для смаження.
Якщо ти націлений (-на) купити корисну олію льону для підтримання краси та здоров’я, то кращого за сиродавлений нерафінований продукт не знайдеш.
Таку олію відтискають “дідівським” способом — за допомогою одноразового холодного пресування. При цьому весь процес проходить без хімічних реакцій та додаткових нагрівань.
Unsplash
Така олія зберігає свіжий аромат і преміальні смакові якості, адже у цей продукт не додають барвників, ароматизаторів та інших штучних добавок.
Корисні речовини, що містяться у насінні, майже на 100% зберігаються при холодному віджимі. Саме такий процес витяжки олії вважається найбільш здоровим і натуральним. Мінуси холодного віджиму: олія не підходить для смаження, має короткий термін зберігання, у неї менший вихід кінцевого продукту, звідси й вища ціна. Зберігати нерафіновану лляну олію краще в холодильнику, в темному посуді, щільно закритому кришкою.
Олія льону позитивно впливає на жіноче здоров’я:
Чоловікам продукт потрібно приймати з обережністю через вміст фітоестрогенів.
Pexels
Як і будь-який харчовий продукт, олія льону має протипоказання:
Якщо у тебе немає протипоказань — використовуй та споживай олію з льону, вона незамінна та корисна при здоровому харчуванні.
Якщо тебе цікавить користь і шкода ріпакової олії, та чи можна замінити нею соняшникову олію — читай наш матеріал про це.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.