Ми купуємо чорнослив для щоденного споживання, щоб отримувати вітаміни, для випічки або приготування м’ясних страв.
Зазвичай його купують у великій кількості й за один раз не з’їдають. Тому так важливо правильно зберігати чорнослив, щоб він не втратив свій смак та не зіпсувався.
Ми розповімо про різні способи зберігання чорносливу та як це робити правильно.
Чорнослив псується від вологи, сонця та тепла. Тому його треба покласти у банки, які щільно закриваються. Їх поставити у темне, сухе та прохолодне місце. Найкраще зберігати чорнослив у коморі чи підвалі.
Але не забувай наклеїти на банку папірець з терміном придатності. Зазвичай сухофрукти зберігають 12-18 місяців.
Якщо у тебе немає підвалу, чорнослив можна зберігати за кімнатної температури. Для цього треба відібрати плоди без пошкоджень, контейнер чи банку обшпарити окропом та добре висушити. Якщо чорнослив недосушений, треба дати йому час просохнути. Тоді закрити його герметично та поставити у шафку.
Цей спосіб підходить лише, якщо у будинку немає жодних шкідників: молі, тарганів, мурашок.
Чистий тканинний мішечок треба замочити у міцному розчині солі. Потім добре його висушити, покласти чорнослив та щільно зав’язати. У мішечках сухофрукти можуть “дихати”, тому не пліснявіють.
Чорнослив також можна зберігати в холодильнику. Для цього треба пофасувати чорнослив маленькими порціями, забрати пошкоджені плоди.
Чорнослив зберігати у банках, які щільно закриваються, або в пакетах на застібці.
Раз на тиждень треба перевіряти сухофрукти, чи не з’явилася зайва волога. Якщо так, їх треба просушити. Також будь уважним(-ою) до появи плісняви.
На зиму ми робимо запаси з різних овочів, зокрема купуємо часник. Раніше ми розповідали, як правильно зберігати часник.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.