З розвитком інтернету та можливостей дій у ньому, дедалі більше сфер переходять на онлайн-платформи. Справжнім проривом свого часу стали інтернет-покупки, які дуже економлять час і гроші. Зрештою, практично усі бізнеси зараз ведуть свої соціальні мережі, через які тримають звʼязок із клієнтами.
Тож не дивно, що більшість із нас хоча б раз, але щось та й купували в онлайн-магазинах. Найкраще такі продажі відбуваються через соціальну мережу Instagram, яка вже давно переросла у справжню бізнес-платформу.
Однак через інтернет можна купити і “кота в мішку”. Частими є ситуації, коли гроші покупець (-чиня) перерахував (-ла), але самого товару — так і не отримав (-ла). Або ж — товар пошитий за індивідуальними замірами, однак одяг “не сів”, а обміну, — запевняють продавці, — як і повернення коштів, немає.
Як купувати в Instagram безпечно, що робити, якщо тебе обдурили шахраї в інтернеті та чи можливо повернути гроші, сплачені такому “продавцю” — ми розібралися разом із юристом Сергієм Ланкіним.
Зараз дізнатися про законність роботи того чи іншого бізнесу може будь-хто й всього за кілька хвилин, якщо скористається кількома ресурсами.
Саме перевірка перед здійсненням замовлення, яка займе всього кілька хвилин, може вберегти тебе від неприємностей під час купівлі.
Також звертай увагу, як саме працює магазин — через ФОП, чи без офіційної реєстрації? Детальніше про це розповів юрист Сергій Ланкін.
Як показує практика, зазвичай інтернет-магазини в Україні працюють за двома варіантами:
Також є окремі випадки, коли інтернет-магазин (як правило, до цього переліку відносять великий бізнес) працює через реєстрацію у формі товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) або іншої юридичної особи, інформація про яку вноситься до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Unsplash
Діяльність усього бізнесу, який реалізує товари чи надає послуги своїм покупцям, в першу чергу регулюється Законом України Про захист прав споживачів, який надає гарантії покупцям в інтернеті, зокрема щодо:
Однак, якщо інтернет-магазин не зареєстрований офіційно — вказане законодавство до таких випадків не застосовується.
Тоді вважається, що між інтернет-магазином та покупцем укладено звичайний договір купівлі-продажу, до прикладу, якби тобі товар продав би друг чи будь-яка інша людина, а не магазин, — пояснює юрист.
Часто чимало ошуканих покупців публікують свої історії у TikTok — такі історії швидко отримують підтримку серед користувачів, виходять у тренди. Завдяки розголосу інші користувачі запамʼятовують недобросовісного продавця і не звертаються до нього за послугою, а сам магазин зазнає репутаційних втрат.
Водночас після невдалого інтернет-шопінгу потрібно боротися не лише за справедливість, а й за повернення коштів за послугу. І тут сам лише розголос, на жаль, не допоможе.
Юрист Сергій Ланкін радить одразу звертатися до поліції із заявою про вчинення злочину — це буде найефективніше.
— Як показує практичний досвід, характерною ознакою шахрайських інтернет-магазинів є проведення повної передоплати товару перед його надсиланням.
— Що робити, якщо інтернет-магазин не повертає коштів за товар, який не підійшов/був пошкоджений/відмовляють у поверненні?
— В такому випадку варто опиратись на те, що тобі відомо про інтернет-магазин та які супровідні документи разом з купівлею товару були тобі надані. Відтак, є два варіанти розвитку подій, — каже юрист.
За наявності інформації щодо інтернет-магазину — закон та судова практика перебуває на боці споживачів.
— Які докази варто додати до заяви?
Як докази, до заяви можна додати:
У разі, якщо шахрайство вчинив ФОП чи представник компанії, що офіційно зареєстрована в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб — доцільно буде додати й інформацію про цю компанію, — пояснює Сергій Ланкін.
Захистити себе від шахрайства можна, звернувшись до відповідних правоохоронних органів. Однак на початку цього шляху тебе можуть лякати історії інших людей про бездіяльність поліції, витрачені на вітер час та нерви тощо.
Ми запитали у юриста, наскільки взагалі можливо покарати шахраїв в інтернеті та скільки на це може піти часу.
За його словами, нині шахрайств в інтернеті стає все більше, а ось можливості Національної поліції та працівників Департаменту кіберполіції все ще є обмеженими, їх не вистачає для ефективної боротьби та розкриття наявного обсягу, звалося б, очевидних методів шахрайства.
— Зокрема, навіть якщо твою заяву про злочин зареєструють та буде повідомлено про початок досудового розслідування (тобі нададуть витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань), сподіватись на швидке та ефективне розслідування такого випадку, на жаль, не варто.
Facebook
Враховуючи наявне навантаження та обмеженість ресурсів Національної поліції — навіть ідентифікація особи, яка тебе ошукала, займає велику кількість часу та викликає у слідчого великі труднощі.
У більшості випадків саме встановлення особи шахраїв є найважчим завданням для поліції, — висновує Сергій Ланкін.
Його досвід свідчить, що розслідування таких справ може затягнутись на місяці, а іноді й на роки, що в більшості випадків об’єктивно перевищує вартість товару, грошовими коштами за який обманним шляхом заволодів шахрай.
— Однак законодавство передбачає багато способів, як потерпілий може активно спонукати слідчого до розслідування його справи.
Тому якщо ошуканий покупець бажає дійсно знайти того, хто заволодів його коштами — варто звертатися за кваліфікованою допомогою адвоката, який змусить поліцію працювати, — наголошує юрист.
Щоб не встрягти у неприємності та не втратити свої гроші й нервові клітини, варто діяти на випередження: перевіряй магазин, в якому купуєш товар віддалено.
Юрист Сергій Ланкін дав кілька порад, як убезпечити себе від шахрайства й купувати в інтернеті безпечно.
За його словами, основні правила купівлі товарів в інтернеті стосуються перевірки надійності продавця, який публікує оголошення про продаж товару.
Тож перед купівлею обовʼязково перевір магазин за кількома пунктами.
— Чи надійні майданчики для покупок на кшталт OLX, Shafa тощо?
— Важливо розуміти, що вказані майданчики виконують функції посередників між покупцем та продавцем в інтернет-мережі.
Відтак, відповідальності за дії недобросовісного продавця такі майданчики за законодавством не несуть, хоча і деякі маркетплейси запевняють своїх користувачів про попередню перевірку продавців на своєму майданчику.
Розміщення оголошення про продаж товару на такому майданчику безпосередніх гарантій щодо надійності продавця — не дає, тому варто керуватись рекомендаціями наведеними вище і дотримуватись їх при кожній купівлі товару в інтернет-магазинах, — наголошує Сергій Ланкін.
Схеми шахраїв стають все розумнішими, викрити зловмисників стає дедалі важче. Раніше ми розповідали тобі, як не потрапити на гачок аферистів під час планування подорожі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.