Докторка педагогічних наук, авторка освітньої програми Світ чекає крилатих
У більшості батьків хоч раз у житті з’являється думка найняти репетитора, щоб підтягнути знання дитини. Експертною думкою на цю тему поділилася докторка педагогічних наук, авторка освітньої програми Світ чекає крилатих Анжеліка Цимбалару. Можливо, репетитор і не потрібен?
Те, що не всі діти з першого пояснення навчального матеріалу на уроці опановують його повною мірою, — цілком природно. У кожного учня власний темп навчання, певний обсяг засвоєння, що залежить від психологічних особливостей дитини.
— Але це не є проблемою, якщо педагоги застосовують систематичне інтервальне повторення й випереджальне навчання. Завдяки цим методам, звертаючись протягом навчального року до одного й того ж матеріалу багато разів, але в різний спосіб, діти поступово опановують його без проблем.
Випереджальне навчання сприяє ефективному опануванню складних для учнів тем завдяки поступовому введенню окремих їхніх компонентів ще до того, як починатиметься вивчення цих тем.
Однозначної відповіді не існує, оскільки проблема багатоаспектна. Передусім – надмірна теоретизація.
Натомість значний обсяг змісту можна презентувати через практичні роботи, дослідження, коли діти самостійно робитимуть висновки й відкриття. До того ж мова підручників нерідко нагадує мову наукових трактатів.
Це заважає учням почуватися здатними опанувати нагромадження теоретичного матеріалу без сторонньої допомоги. Але основною проблемою, яка стосується майбутніх абітурієнтів, є те, що не в кожній шкільній програмі зміст повною мірою узгоджено зі змістом завдань ЗНО.
— Я категорично проти репетиторства взагалі й особливо в початковій школі. Навіщо тоді школа? А про дитину хтось думає, коли вона першу половину дня займається в школі, а другу половину дня — з репетитором?
Це колосальні навантаження. До прикладу, є наукові дослідження, які засвідчили, що навчання в школі таке ж важке, як праця шахтаря.
Зазвичай це благі наміри допомогти дитині стати успішною. Але насправді це переважно виливається в хронічну втому, психологічний дискомфорт, відторгнення дитиною процесу навчання будь-чого, у тому числі того, чого вона дуже б хотіла навчитися.
Натомість у наш час одним із найважливіших умінь є уміння вчитися впродовж усього життя. Тож, наймаючи репетиторів, батьки самі позбавляють дитину впевненості у своїх силах, бажання постійно підвищувати свій фаховий рівень, щоб бути затребуваним фахівцем у дорослому житті.
Передусім необхідно звертати увагу на мотивацію дитини. Якщо дитина не хоче навчатися, ходити до школи, не виявляє активності на уроках, намагається сісти подалі від вчителя, це може означати, що в її знаннях з’явилися прогалини.
Якщо дивитися глибше, то дитина має навчатися не заради високих рівнів чи балів, певних винагород чи заохочення, а заради того, щоб дійсно зрозуміти навчальний матеріал.
Батькам достатньо попросити дитину навчити їх того, чого вона навчалася сьогодні на уроці з того чи того предмета. Ставити при цьому багато уточнювальних запитань.
Чітке пояснення дитиною опанованого на занятті матеріалу та зрозумілі відповіді на запитання свідчитимуть про самостійність учня. В іншому випадку дитина потребує уваги й опанування прийомів самонавчання.
— Як фахівчиня з початкової освіти, я глибоко переконана: основна проблема полягає в тому, що з першого класу вдома батьки намагаються “допомогти” дитині й пояснюють те, що на занятті пояснював учитель.
Опустимо той факт, що, не маючи відповідної освіти, батьки роблять це неправильно, чим ще більше плутають дитину. Дуже швидко дитина звикає, що на занятті можна не слухати пояснення вчителя, оскільки батьки все одно ввечері все будуть пояснювати. Часто в такий спосіб діти компенсують недостатню увагу батьків до них.
Тож, замість пояснювати те, що дитина мала засвоїти в школі, замість виконання з дитиною (а нерідко й замість неї) домашніх завдань краще щовечора зацікавлено розпитувати дитину, про що вона дізналася в школі, просити показати, як виконувати аналіз речення чи розвʼязувати задачу, і захоплюватися знаннями дитини.
Фото: Unsplash
Якщо дитина не може самостійно виконати домашнє завдання, то скажіть, що завтра на занятті треба попросити вчителя пояснити, як це треба зробити. Так учитель буде розуміти, який саме матеріал потребуватиме доопрацювання саме цією дитиною.
І найважливіше — грайте з дитиною щодня у різноманітні розвивальні ігри, змагайтеся на найшвидше вивчення вірша, дивіться з нею дитячі фільми, мультфільми, твори образотворчого мистецтва, слухайте музичні твори й обмінюйтеся думками.
У дорослому житті успішна людина згадує саме такі миті свого дитинства, а не свої сльози й крики батьків через невдачі в навчанні.
Раніше ми розповідали, як вивчити іноземну мову без репетитора.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.