Виробництво дронів за минулий рік помітно збільшилось: наразі на ринку працюють понад 200 українських компаній, де займаються БПЛА або сервісами та продуктами для них. Про це повідомляє прес-служба Міністерства оборони з посиланням на зустрічі з виробниками БПЛА на початку лютого. Зокрема, 67 моделей БпЛА отримали кодифікацію від Міноборони, а 58 — держконтракт.
22 окрема механізована бригада демонструє дрон Посейдон
Вікна поспілкувалися із Владиславом Грінчем (ім’я змінено з міркувань безпеки), який працює на столичному підприємстві, де складають БПЛА.
— Владиславе, з літа минулого року у ЗМІ з’явилося багато інформації, що в Україні налагоджують серійне виробництво БПЛА. Це так?
— Насправді приблизно восени 2022 року кількість підприємств з виробництва БПЛА збільшилася десь учетверо. У цьому є і позитив, і негатив: з одного боку — зросла кількість робочих місць для інженерів, з іншого — на жаль, такі фірми існують не надто довго.
— Чи якісну продукцію виробляють ці компанії?
— Доволі якісну, але все залежить від самого підприємства. Бо кількість безпілотної техніки на зараз — дуже велика, і вона дуже різноманітна. Наприклад, щоб скласти ті самі одноразові квадрокоптери, багато розуму не треба: купуються необхідні готові компоненти і збираються. Квадрокоптер — це різновид безпілотного літального апарата.
БПЛА мають кілька гілок розвитку. Це БПЛА літакового типу, до яких належить все, що має крило. Так само, як і велика авіація — це різноманітні летючі крила, літаки — їх дуже багато. Але це все одне сімейство.
Інше сімейство — це мультироторні системи. Чому системи? Бо вони мають кілька двигунів гвинтомоторних груп. Їх теж є велика кількість: монокоптери — це звичайні гвинтокрили, бі-коптери — мають два пропелери, три-коптери, які мають три пропелери, і так можна розповідати до октокоптера, у якого є 8 гвинтів. Але всі ці системи об’єднуються в одну, що називається роторними системами.
— У цих двох видів літальних апаратів різні функції?
— Вони можуть допомагати один одному і повністю перекривати задачі. Наприклад, якщо ми беремо БПЛА літакового типу, — вони бувають розвідники й ударні. Переваги безпілотників літакового типу — більша швидкість і ширший радіус дії.
Їхній недолік такий: для того, щоб такий апарт запустити, треба або великий стартовий майданчик, або якийсь додатковий прилад, що дозволить йому злетіти у повітря. Й аналогічна проблема при посадці: або якийсь парашут має викидатись, або має бути великий майданчик, щоб його посадити.
— Трапляється, що росіяни знаходять на своїй території БПЛА без упізнавальних знаків і переконують, що ця техніка була запущена з території України. Я до того, що ці БПЛА там не сідали. Йшлося про ударні БПЛА? Так само не сідають іранські дрони, які росіяни запускають по нас.
— Це були так звані безпілотники-камікадзе. У них немає завдання щось розвідати або повернутися. Їхнє завдання — вилетіти і вдарити собою по якійсь цілі. До речі, у мультироторних системах теж такі безпілотники є. У цьому сенсі вони перетинаються.
На відміну від безпілотників літакового типу, у представників мультироторних систем є переваги: вони можуть злетіти з будь-якої території. Скажімо, можна стати десь у полі автомобілем. На дах поставили безпілотник — і він злетів. Щоб його посадити — також не треба великої площі, достатньо якоїсь галявинки.
Але серед недоліків: на сьогодні не існує достатньо потужних носіїв енергії, а саме — батарей. Мультироторні системи обмежуються лише об’ємом батареї, яку вони несуть.
— На скільки часу розрахована батарея мультироторних систем?
— Наразі класичні мультироторні системи можуть літати до години.
— Це ви зараз говорите тільки про приклад України?
— Ні, це усюди. Я маю на увазі мультироторні системи, що виготовляються не тільки у нас в Україні. Бо зараз Україна перебуває майже на рівні з усіма іншими країнами. Це легко можна перевірити за допомогою огляду пропозицій товарів від відповідних підприємств. У кожного безпілотника є свої характеристики, що, зазвичай, вказані на сайті виробника.
Фото: 22 окрема механізована бригада
— Чи може Україна конкурувати у виробництві безпілотників?
— Конкретно зараз вся подібна техніка в Україні виробляється під конкретну задачу. У нас також складають безпілотники, можна сказати, невеликі за габаритами. Це не погано, це не добре, це — інакше.
— Параметри БПЛА закладаються з якоюсь метою, чи це просто технічні нюанси, можливо, бачення конструктора, дизайн?
— Так, зазвичай безпілотники розробляються під якесь певне завдання. Іноді трапляється, що існує готовий безпілотник, і з невеликими змінами його можна підлаштувати під інше завдання. Але таке стається вкрай рідко. Наприклад, квадрокоптери DJI (Mavic), які виробляють на великому підприємстві у Китаї. Ці апарати призначені для аерофотозйомки. Спочатку DJI були розроблені, щоб робити красиві світлини, кадри природи чи міст. Бо у них стоять непогані камери. Компанія, що виробляє DJI, — стара, у них було багато випробувань: вдалих і не надто. І в результаті протягом тривалого часу вони вийшли на якийсь певний рівень якості і популярності у світі.
Коли в Україні почалася повномасштабна війна, наші військові проявили кмітливість і придумати до DJI кріпити спеціальні скиди — ВОГ-20 чи щось подібне.
Фірма DJI випускає кілька видів квадрокоптерів — розміром з долоньку і десь метр на метр. Маленькі зазвичай використовують для розвідки, бо вони поміщаються у наплічник, неважкі, швидко заряджаються. Але коли ми беремо мультироторну систему, де у характеристиках вказано, що вона може перебувати у повітрі годину, і додаємо до неї додаткове обладнання у вигляді скидання, то ми цей час — тримання квадрокоптера у повітрі — зменшуємо. Це недолік, але через якість виготовлення цього квадрокоптера, всі готові на це йти.
Фото: РАРОГ – ударні дрони 24 ОМБр
— Хіба вага ВОГ не впливає на роботу квадрокоптера DJI?
— У всіх безпілотників завжди є запас потужності. Ніколи дрон чи БПЛА не робиться за максимумом. Коли до безпілотника кріплять додатковий вантаж, у нього падає маневровість, час польоту. Але найголовніше — у нього зберігається навігація. Переважно тому, повторюся, що система — вже доволі відпрацьована, і якщо немає впливу РЕБ, то дрони показують себе дуже добре.
— В Україні дрони, типу DJI Mavic виробляються також?
— Не зовсім.
В Україні наразі виробляються БПЛА для скидання корисного навантаження, назвімо це так. У нас немає завдання зробити безпілотник, що передасть зображення фільмового зразка. Нам треба, щоб безпілотник передав нам зображення з ціллю, щоб потім якомога більше навантаження туди скинути.
— Безпілотники можуть літати на пальному чи на заряді?
— Є різні. Якщо взяти БПЛА літакового типу, то вони можуть літати на електродвигунах і на двигунах внутрішнього згорання. Мультироторні системи літають лише на електродвигунах. Але останні є гібридного типу.
Це електромодульні системи, у яких політ здійснюється за допомогою електродвигунів, але на борту стоїть двигун внутрішнього згорання, що обертає генератор і заряджає акумулятори цього безпілотника. Навіщо так робити?
Наразі батареї можуть нести в собі енергії набагато менше, ніж паливо для двигуна внутрішнього згорання. Отож, виходить, що спалюючи паливо, безпілотник виробляє електроенергію. Такі мультироторні системи можуть триматися у повітрі довше.
— Виробництво безпілотників в Україні на сто відсотків вітчизняне?
— Зазвичай, виробництво БПЛА полягає не тільки у виготовленні якихось деталей. Більшість комплектовання, на жаль, купується за кордоном. Наприклад, електродвигуни, польотні контролери, сервоприводи — це частини, що управляють відхиленням керма літака. Якщо говорити про матеріали, то останнім часом почало дешевшати виробництво корпусів літальних апаратів. Якщо ви чули про картонні літаки з Африки.
— Це той картонний БПЛА, що полетів на Москву на початку позаминулого літа?
— Так. Багато виробництв вдалися до здешевлення виготовлення безпілотників внаслідок меншого використання дорогих матеріалів. Це несуттєво позначається на характеристиках апарата, але помітно може його здешевити при правильному використанні. Останнім часом деякі матеріали важко завезти в Україну, запаси тут закінчуються, вони дорожчають. Тому розумні люди вирішили спробувати використати дешевші матеріали, умовно кажучи, ті, які можна придбати в Епіцентрі.
— Скільки часу треба, щоб зробити один БПЛА літакового типу?
— Якщо ми маємо досить велику компанію і продукт — БПЛА, що вже відпрацьований і перебуває на виробництві, то тижня для складання однієї штуки достатньо. Але якщо йдеться про розробку з нуля, то виготовлення може розтягнутися на півроку і на рік.
— Чи вироблялися БПЛА в України до 2014 чи 2022 року?
— Так, звісно — вироблялися, причому і до 2014 року, і до 2022-го. Але всі вони були не військового типу, а цивільного, переважно — геодезичного.
— Чи багато в Україні спеціалістів високого рівня у галузі інженерії?
— Такі люди є, але їх не так багато, як хотілося б. Частина спеціалістів, які зараз подалися у виробництво БПЛА, не є конструкторами або інженерами взагалі. Це, звісно ж, позначається на роботі у цій галузі. Такі фахівці виставляють свою розробку чудовою і дешевою, але, за фактом, вона не виконує свої завдання. Однак, зазвичай, купують там, де дешевше. Потім з’ясовується, що такий безпілотник не виконує своїх функцій — і це погано.
— В яку суму оцінюється робота конструктора чи інженера на підприємстві з виготовлення БПЛА?
— Конструктор та інженер — це різні спеціальності. Інженер може збирати і розробляти певну частину безпілотника. Конструктор зайнятий тільки розробкою. Заробітна платня такого фахівця коливається у межах від трьох до десяти тисяч доларів, залежно від підприємства.
— Це якась фантастична сума для України.
— Це реальна сума для конструктора, який розробляє БПЛА. Відповідальність на цій людині надто велика. Зазвичай на таких посадах платять за відповідальність. Інженер, який збирає або випробовує безпілотник, отримує до трьох тисяч доларів зарплати за місяць.
Фото: РАРОГ — ударні дрони 24 ОМБр
Вікна також взяли коментар у військового експерта Олега Каткова — головного редактора Defense Express. Він каже, що будь-яких дронів страшенно бракує на передовій. Якщо говорити про FPV-дрони, то вони здебільшого складаються з однакового комплектовання — що в Україні, що у Росії. І збираються однаково: це ручна робота: людина сидить і паяє. Потім із готових компонентів збирає, власне, дрон.
Тобто, технологія виробництва що в нас, що в РФ — однакова. Деталі — теж однакові, бо все купується у Китаї. Якщо порівняти зусилля, докладені до виробництва дронів у нас і в РФ, то у росіяни мають значно більші людські і фінансові можливості. Вони будь-яку проблему закидають грошима.
Тому зараз є важливим збільшення промислового виробництва. Йдеться про використання таких доволі фантастичних речей, яких немає у світі — на кшталт “фабрики дронів”.
Там збірка відбувається не вручну, а частково або повністю автоматизована. Але поки що в нас бракує людей і грошей. Бо війна з РФ триває не лише на землі та на воді, вона проходить по нашій економіці та промисловій базі.
Нещодавно командир роти БПЛА розповів нам про нові розробки, які точно не сподобаються росіянам.
Головне фото: 22 окрема механізована бригада
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.