Ми можемо втомлюватися після тяжкого робочого дня чи інтенсивних фізичних навантажень — це нормально. Також можемо відчувати втому після активної мозкової діяльності, адже треба розвантажитися та перепочити.
Але якщо день для тебе почався кілька годин тому, і ти вже відчуваєш виснаження та втому, а після якихось навантажень стає гірше — треба замислитися, чи все добре. Можливо, у тебе є синдром хронічної втоми.
Неврологиня, лікарка-психіатриня Людмила Підкуймуха розповіла про синдром хронічної втоми (СХВ), які можуть бути причини та симптоми.
Отже, за її словами, синдром хронічної втоми — захворювання не до кінця з‘ясованої етіології, яке суттєво погіршує якість життя та функціонування людини. Дехто може опинитися у групі ризику, якщо наявні:
Треба зауважити, що цей синдром може бути як у жінок, так і в чоловіків. А найчастіше спостерігається у людей віком від 40 років.
Найбільше можна помітити зниження активності та здатності займатися звичайними справами внаслідок постійного відчуття втоми, яке триває не менш як шість місяців.
Втома не викликана фізичним навантаженням чи видом діяльності, не минає після відпочинку чи сну, — каже лікарка.
Крім цього, така втома суттєво посилюється після навантаження: розумового чи фізичного. З’являються проблеми зі сном. Іншими скаргами є:
— Діагностичний пошук доволі складний, адже потрібно виключити багато захворювань, які мають схожу картину: депресивні розлади, гіпотиреоз, інфекції (наприклад, бореліоз), імунодефіцити тощо, — пояснює експертка.
Для встановлення діагнозу залучають кілька спеціалістів, щоб виключити ймовірні причини такого стану.
За словами неврологині, специфічних ліків для лікування СХВ на цю мить не розроблено. Але важливо нормалізувати режим сну, його гігієну, мати раціональне харчування, дозовані фізичні навантаження та проходити психотерапію. Можна проконсультуватися з лікарем, щоб він виписав симптоматичне медикаментозне лікування. Але в жодному разі не приймати якісь ліки самостійно.
Синдром хронічної втоми пов’язаний із порушеннями сну. Зараз українці не можуть спокійно спати вночі через постійні повітряні тривоги. Раніше ми розповідали, як налагодити сон під час війни та чому безсоння небезпечне.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.