Діяльність культурних інституцій у воєнний час є однозначно важливою. Адже саме духовне начало є рушійною силою української нації.
Діячі культури залучаються до підтримки України. Директорка Мистецького арсеналу Олеся Островська-Люта розповіла про настрої культурного середовища, фонд екстреної допомоги та культурно-політичний рух в Європі на підтримку України.
Відомо, що виникла ініціатива перерахувати всі гроші Українського культурного фонду на потреби української армії. Саме культурне середовище ставиться до такого рішення з розумінням, попри те, що гроші планували використовувати на розширення культурних просторів в Україні.
— Потреби війська — першочергові й важливі. А культурні інституції намагаються підтримувати митців і практиків культури за допомогою залучення інших джерел.
Адже митці — люди, котрі доносять голос України до широкої міжнародної спільноти, — каже пані Олеся.
Одразу виникло багато низових ініціатив з підтримки практиків культури. У співпраці з громадською організацією Музей сучасного мистецтва, галереєю The Naked Room та виданням Заборона створено Український мистецький фонд екстреної допомоги, який направлений на допомогу саме митцям.
— Ми акумулюємо кошти з інших організацій чи донорів на підтримку митців в Україні.
До прикладу, кілька днів тому грузинські митці провели великий продаж своїх творів, щоб акумулювати кошти на підтримку українських митців.
Нещодавно з’явилася нова тема про стражденних митців Росії: буцімто вони теж стали жертвами путінського режиму, та й Україні з Росією треба потоваришувати — через мистецтво.
На думку Олесі Островської-Лютої, така риторика є дуже небезпечною і українською культурною відповіддю буде повне протистояння подібним ініціативам.
Неможливо порівняти те, що відбувається з українцями, з тиском, який, можливо, відбувається десь у Росії. Це прирівнювання жертв є абсолютно неморальним.
Такий колоніальний погляд не стосується української мистецької інституції. Керівниця Мистецького арсеналу впевнена: це потрібно буде ще довго пояснювати та повторювати.
Потрібно фіксувати те, що наш голос у світі — це не лише ЗСУ та дипломатія, а й культура.
До речі, український голос теж виборює нам перемогу. Чи стане гімн війни гімном перемоги, що відомо про поїздку KALUSH Orchestra на Євробачення та які прогнози букмекерів — читайте за посиланням.