29 вересня вшановують пам’ять загиблих у Бабиному Яру євреїв. Цій жахливій трагедії виповнилось 83 роки. Масові розстріли євреїв тривали кілька днів, загинуло понад 30 тис. людей.
Ми розповімо головне, що треба знати про трагедію в Бабиному Яру.
У червні 1941 року нацистська Німеччина напала на радянську Україну. За два місяці німецькі війська уже впритул підійшли до столиці. Київ героїчно оборонявся, проте не зміг протистояти силам ворога, 19 вересня 1941 року Київ взяли.
До війни у місті проживало чи не найбільше євреїв з СРСР — 224 тис. Саме тут німецькі нацисти провели масовий розстріл.
28 вересня на вулицях Києва з’явилися оголошення: “Усі євреї міста Києва і його околиць повинні з’явитися у понеділок 29 вересня 1941 року до 8 години ранку на ріг Мельникової й Докторівської вулиць (біля кладовища). Взяти з собою документи, гроші, цінні речі, а також теплий одяг, білизну”. Такої вулиці не було, але зрозуміло — йдеться про Дегтярівську.
Ще до німецького наступу місто готувалося до евакуації, тож можна подумати, що саме цього стосувалося оголошення. Можливо, чекатиме порятунок… Та правда виявилася жахливою.
Німецьке командування вибрало Бабин Яр через його розташування та ландшафт. Яр був розташований далеко від центру міста та мав рови та яруги, це допомагало приховувати злочини.
Вранці 29 вересня на вказаних в оголошенні вулицях зібралися тисячі євреїв, нацистська Німеччина повідомляла про 20 тис. Їх усіх повели в бік Бабиного Яру. Спочатку їх супроводжували без зброї, а потім наставляли на них дула автоматів.
Їх вели по Дорогожицькій, біля Лук’янівського кладовища примушували роздягатися та відбирали документи, цінні речі й коштовності.
Есесівці разом з поліцаями та собаками створили коридор, яким гнали євреїв, б’ючи по дорозі. Їх гнали до яру та пропускали групами від 40 до 600 осіб.
Коли людина, яка пройшла той жахливий шлях, опинялася на уступі, що розташовувався на схилі яру. На протилежному боці були кулеметники, які розстрілювали людей. Солдати нацистської Німеччини тоді розділилися на кілька груп:
Лише за два дні, 28 та 29 вересня, у Бабиному Яру було розстріляно 33 771 людину. На цьому не закінчилося. Ще на початку жовтня продовжувалися переслідування тих євреїв, які не з’явилися за оголошенням 29 вересня.
Бабин Яр – страшний символ того, що найжахливіші злочини відбуваються тоді, коли світ обирає не помічати, мовчати, бути байдужим, бути недостатньо рішучим, аби дати злу гідну відсіч, нагадав про трагедію президент України Володимир Зеленський.
Коли очі світу заплющені, людяність програє.
Зараз російські військові чинять так само. Вони масово вбивають українців та намагаються приховати злочини у братських могилах. Перед тим людей катують та мучать до смерті. Раніше ми розповідали про результати ексгумації тіл на Харківщині.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.