Психолог
Через війну в Україні багато жінок з дітьми переїхали до інших країн задля безпеки. Та нині МОН України рекомендує дітям та студентам повертатися до очного формату навчання, тобто — у стінах українських навчальних закладів.
— Не варто вважати чи казати, що ти втратив/(-ла) рік чи більше свого життя, коли був/(-ла) за кордоном. Адже це також досвід, у тебе була змога побачити те, чого ти раніше не бачив/(-ла).
Думка про те, що я втратив/(-ла) рік, має перетворюватися на думку, що я отримав/(-ла) ресурс за цей час для себе та людей, які мене оточують.
— Діти, десь до підліткового віку, зчитують емоції рідних дорослих і переймають їх. Тому у складні моменти дорослий повинен з максимальним, наскільки це можливо, спокоєм, пояснити дитині ситуацію навколо та дати їй почуття безпеки.
Можна казати: “Я розумію, що ти боїшся і тебе зараз переповнюють емоції…” та додавати такі елементи, як “але”, “бо” і пояснювати ситуацію.
Дуже важливо на всі запитання дитини відповідати просто, але чесно. Правда має відповідати віковим нормам: дитину молодшого шкільного віку задовольнить відповідь про безпеку життя на питання, чому вона повинна іти в укриття.
— Раджу розробити для себе план безпеки з нагадуваннями навіть про дзвінки, аби впевнюватися, що все добре. Обов’язково варто проговорювати з дитиною план її дій, коли вона чує сигнал повітряної тривоги, разом піти до сховища, яке є в освітньому закладі.
Так ти зможеш знизити рівень своєї напруги, а отже — й дитину заспокоїти.
Також подбай про вміст дитячої сумки, на випадок обстрілів та повітряних тривог. Список необхідних в укритті речей, ми писали в нашому іншому матеріалі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.