Росіяни продовжують атакувати українську паливну інфраструктуру. Директор консалтингової компанії А-95 Сергій Куюн розповів, яка нині ситуація з пальним в Україні та чого очікувати.
Вже кілька тижнів, як уряд скасував обмеження на встановлення ціни на пальне, і динаміка позитивна.
У червні обсяги постачання зросли вдвічі проти травня. І вдвічі зросла кількість імпортерів. Навіть у мирний час стільки не було.
Це говорить про активізацію і потенціал, який має Україна для збільшення постачань. Зараз є певні проблеми при імпорті — черги на кордонах. Але коли ми вирішимо ці проблеми разом із сусідами, отримаємо ще більший потенціал.
Ситуація по Україні з пальним найбільш задовільна на Заході України, а також у Києві, Полтаві. Найскладніша — у центральних регіонах України (Черкаська, Кропивницька області). Рівної картини поки що немає.
Пріоритет надається основним центрам споживання. Але це не означає, що ми забули про інші регіони.
Основні регіони споживання наситили ринок та зробили запаси палива. Тепер настає черга інших областей для того самого. Нестача палива в регіонах Центру України відчуватиметься певний час. Вона виникає через людей з каністрами, які хочуть зробити великі запаси.
Потрібно діяти одночасно. Кампанія з економії пального має стати паралельною з усіма на державному рівні. Люди мають використовувати пальне раціонально. Щойно його стало більше, одразу з’явилися затори.
Якщо кожен скоротить споживання пального, це буде величезний результат для всієї країни.
По-перше, пальне надійде туди, де воно дійсно потрібне. По-друге, пришвидшиться процес створення запасів.
В Європі також починається процес пропаганди зменшення споживання пального, зниження температур вдома тощо. Це пов’язано з різким стрибком цін та шантажем Росією.
Тому українці не мають нехтувати економією палива та інших ресурсів.
Раніше ми розповідали, які продукти здорожчають найбільше та чи відчуєш ти інфляцію на своєму гаманці?
А ще у Вікон є свій Telegram-канал. Підписуйся, аби не пропустити найцікавіше!