Постійні атаки росіян змушують українців активізувати мобілізацію. Адже досі мільйони чоловіків або не стали на військовий облік, або не поновили дані в ТЦК. Розв’язати цю проблему може електронний реєстр військовозобов’язаних і призовників, який запрацює на повну потужність уже за кілька тижнів.
Незабаром нардепи мають ухвалити законопроєкт, який дасть змогу зібрати дані про військовозобов’язаних з усіх наявних реєстрів. ТЦК знатимуть про людину все: від адреси проживання до купівлі нерухомості. Та чи зможе цифровізація покращити мобілізацію, якщо не буде проведено інших реформ?
У перші дні війни мережами розлетілися відео, на яких можна побачити великі черги з охочих захищати Батьківщину. У такій стояв і Борис.
Я обійшов п’ять військових частин перед тим, як мобілізуватись. Оскільки в мене не було досвіду військової служби, тому мене ніхто не брав, — розповідає Борис Хмілевський.
Нині дедалі частіше ми бачимо у мережі відео, як чоловіків забирають просто силою. Щоб закрити мобілізаційні плани, на фронт іноді кидають тих, хто не лише не хоче, а й не може воювати. І це падає на плечі бойових командирів.
Ці випадки поодинокі, але вони демотивують і лякають тих, хто вагається, чи йти до ТЦК. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки — так у 2021 році перейменували військкомати. Змінити мали не лише назву.
Усе це мало унеможливити корупцію, а старі військкомати перетворити на сучасні центри.
Але повномасштабне вторгнення показало, що далі зміни вивіски реформа не просунулася.
Уже нинішній міністр оборони ставить перед собою ту ж мету.
Електронний реєстр військовослужбовців нині активно наповнюють. Поки до нього вносять лише дані з особових справ, які лежали у військкоматах. В ідеалі реєстр має працювати так: бригаді потрібні, приміром, водії певної категорії, вона відправляє запит до ТЦК, працівники центру миттєво знаходять цих людей у реєстрі та вручають повістку.
Але щоб це так працювало, кожен військовозобов’язаний має сумлінно оновлювати свої дані в ТЦК. А нині з цим проблема.
Зробити реєстр дієвим має Верховна Рада. Там на розгляді нині законопроєкт, який дозволить стягнути інформацію про військовозобов’язаного з усіх існуючих реєстрів. Зміна роботи, місця проживання, стан здоров’я, дані про виїзд за кордон чи купівлю нерухомості — у ТЦК буде уся актуальна інформація про військовозобов’язаного.
Це має не лише спростити роботу ТЦК, а й мінімізувати можливості для зловживань і корупції, переконані нардепи. Та лише реєстр ситуацію навряд чи покращить. Потрібно змінювати й філософію мобілізації, — кажуть нам у бригаді Азов, яка свої лави поповнює лише добровольцями.
ТЦК мають бути більш відкритими, де люди зможуть отримати інформацію про бригади та вакансії.
Нагадаємо, раніше ми розповідали про подовження мобілізації в Україні.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.