Прийняти власний страх, опанувати, допомогти собі, якщо загинув побратим, впоратися з неконтрольованою агресією — усього цього вчать нині армійців. Бо ж після півтора року на фронті, за висновками військових медиків, кожен боєць у війську має ментальні проблеми — навіть якщо не кожен це усвідомлює.
Психіка просто не може впоратися зі щоденними обстрілами, смертями, надлюдськими навантаженнями. Після гарячої точки фронту прикордоння військові називають розвантаженням. Читай детальніше.
Прикордоння з Росією, Харківщина, боєць 113 бригади тероборони показує, як вони укріпилися. Олександр пішов до військкомату зранку 25 лютого, не взяли. За кілька днів він напросився в тероборону.
У психологічному плані найважчим Олександр називає загибель побратимів.
Нещодавно загинув хлопчик, 20 років було. Для мене це було найтяжче. За весь час війни, — розповідає військовий Олександр.
На питання, як розвантажують психіку, військові кажуть, що в них немає вибору, потрібно триматися. Ця місцина на кордоні щодня потерпає від обстрілів росіян. Стерті цілі села, є втрати. Для цього батальйону — це відновлення, після того, що вони пройшли.
Не можна сказати, що місце дуже тихе, бо постійні обстріли, але не такі потужні, як у Курдюмівці та Кліщіївці, — каже військовий Володимир.
А ще морально тисне розлука з дітьми, родинами і затяжний характер війни. Уже півтора року активних бойових дій, а попереду — невідомо скільки. Психологічний тренінг для бійців проводить заступник командира батальйону, він психолог за освітою.
Розбиває оборонців на пари і дає завдання. Андрій Новіков був спецпризначенцем. Був п’ять років на Донбасі, у 2021 році пішов на пенсію, але минулоріч повернувся в стрій.
Має три поранення, останнє під Бахмутом. Найтяжчим психологічним моментом називає танковий обстріл. П’ять годин по позиціях відпрацьовував танк, він був важкопораненим, винести побратимів з-під обстрілу було неможливо.
Андрій розповідає військовим, як опанувати емоції та реагувати на сплески адреналіну. Кажуть, розвантажитися емоційно допомагають дії — копання окопів тощо. Бійців вчать приймати власні страхи.
Зі страхом треба жити, його не треба боятися. Потрібно зрозуміти, що він з нами постійно, використовувати у своїх цілях, робити тригером, який запускає реакції порятунку, — каже Андрій Новіков.
Раніше ми розповідали, що таке афганський синдром в українських військових.
А ще у Вікон є свій Telegram-канал. Підписуйся, аби не пропустити найцікавіше!